Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Polsce. System informatyczny biura wyborczego po okiem ABW

0
Podziel się:

Nowy program do obsługi wyborów przejdzie test generalny, który zaplanowano po 20 marca.

Wybory w Polsce. System informatyczny biura wyborczego po okiem ABW
(Bartosz KRUPA/East News)

Krajowe Biuro Wyborcze zamierza systematycznie współpracować z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie tworzenia i użytkowania oprogramowania do obsługi wyborów - poinformowała w piątek po spotkaniu z przedstawicielami ABW szefowa KBW Beata Tokaj.

W komunikacie KBW podano, że w piątek odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli ABW _ mające na celu omówienie procedur związanych z tworzeniem i późniejszym użytkowaniem powstającego oprogramowania wspomagającego procesy wyborcze, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa informatycznego i fizycznego _. W komunikacie zaznaczono, że KBW zamierza systematycznie współpracować z ABW w tym zakresie.

W KBW trwają prace nad nowym systemem informatycznym do obsługi wyborów. Tworzy go zespół informatyków w ramach Biura bez potrzeby korzystania z usług firm zewnętrznych. Pod koniec lutego Tokaj mówiła, że jest on już w 80 proc. gotowy i przetestowany na poziomie obwodowych komisji wyborczych. Nowy program przejdzie też test generalny, który zaplanowano po 20 marca. _ Jeżeli testy rozpoczną się około połowy marca, to na pewno zdążymy przed wyborami prezydenckimi _ - mówiła Tokaj.

O tym, czy nowy system posłuży w majowych wyborach prezydenckich, zadecyduje PKW po zapoznaniu się z wynikami testów. PKW podjęła decyzję o ręcznym liczeniu głosów w tegorocznych wyborach, jeśli system informatyczny nie powstanie.

Według Tokaj w marcu mają być gotowe wnioski z audytu systemu informatycznego, który zawiódł podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych. Wyniki audytu mają przesądzić o tym, czy KBW będzie dochodzić zwrotu części pieniędzy od wyłonionej w przetargu firmy Nabino, która odpowiadała za system informatyczny w czasie wyborów. Większość kwoty - 300 tys. zł - Nabino otrzymała już na miesiąc przed wyborami samorządowymi, gdy produkt nie był jeszcze gotowy; łącznie firma za przygotowanie systemu informatycznego i jego obsługę podczas wyborów samorządowych otrzymała 429 tys. zł.

W związku z awarią systemu opóźniało się podanie zbiorczych wyników głosowania, co doprowadziło m.in. do rezygnacji niemal wszystkich sędziów tworzących poprzedni skład PKW. Pojawiły się także postulaty powtórzenia wyborów oraz zarzuty o ich fałszowanie.

Także w związku z awarią systemu do tej pory w zakładce _ wizualizacja wyborów _ na stronie internetowej PKW brakuje danych dotyczących głosowania m.in. na Mazowszu. P.o. dyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów Lech Gajzler powiedział w piątek, że dane w wizualizacji będą uzupełnione. Na początku marca PKW zamieściła jedynie informacje statystyczne w tabelach z głosowania we wszystkich województwach, powiatach, gminach, okręgach i obwodach głosowania, w tym z Mazowsza, ale są to jedynie informacje o liczbie głosów oddanych na poszczególne komitety.

Czytaj więcej w Money.pl
W Estonii może wygrać prorosyjska partia Kampanię przed wyborami zdominowały kwestie bezpieczeństwa i obawy w związku z zaangażowaniem Rosji na Ukrainie.
Kampanię prezydencką sfinansują wyborcy? W tej kampanii obywatel może wpłacać na rzecz danego komitetu nie więcej niż 26 tys. 250 zł.
PiS rusza z kampanią. Będą blogerzy i aktorzy Jarosław Kaczyński wystosował specjalny list do członków partii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)