Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Mołdawii. Szef prorosyjskiej partii uciekł z kraju

0
Podziel się:

Mołdawski biznesmen i szef prorosyjskiej partii Renato Usatii został wczoraj poinformowany, że nie może brać udziału w wyborach 30 listopada.

Wybory w Mołdawii. Szef prorosyjskiej partii uciekł z kraju
(PAP/EPA)
bESqmwCZ

Mołdawski biznesmen i szef prorosyjskiej partii Patria Renato Usatii opuścił dziś kraj, oświadczając, że obawia się się zatrzymania. Dzień wcześniej sąd orzekł, że Patria nie może brać udziału w zaplanowanych na pojutrze wyborach, gdyż jest finansowana z zagranicy.

Usatii poinformował o wyjeździe w nagraniu wideo umieszczonym w internecie. Zaapelował do swych zwolenników, by nie organizowali protestów z użyciem przemocy. Jak podały służby graniczne, w piątek Usatii wsiadł na pokład samolotu do Moskwy.

Wczoraj sąd orzekł, że Patria nie może brać udziału w niedzielnych wyborach parlamentarnych, ponieważ otrzymuje pieniądze z zagranicy, co jest w Mołdawii nielegalne. Od tej decyzji partia może się odwołać do Sądu Najwyższego.

bESqmwDb

Nieco wcześniej pojawiły się nagrania, na których Usatii mówił, że reprezentuje interesy Rosji w Mołdawii. Po publikacji biznesmen bronił się, mówiąc, że nagranie jest autentyczne, ale w tych wypowiedziach celowo udawał. Oświadczył też, że cała sprawa jest motywowana politycznie.

Patria powstała na kilka miesięcy przed wyborami. Występowała pod hasłami sprzeciwu wobec dążeń Mołdawii do UE, oskarżała też obecny rząd o korupcję. Zdobywała w sondażach do 13 procent głosów.

Sam Usatii robił interesy z rosyjskimi kolejami państwowymi. Patrii zarzucano, że jest przykrywką dla interesów Rosji w Mołdawii.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/m326756.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezydent-komorowski-rozpoczal-wizyte-w,83,0,1662035.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Prezydent w Mołdawi. Dziś ważne spotkanie Tematem rozmów będzie też bezpieczeństwo w regionie w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz presji politycznej i ekonomicznej wywieranej przez Moskwę na oba te kraje (Ukrainę i Mołdawię).
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/m306511.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/umowa-stowarzyszeniowa-ue-moldawia-parlament,186,0,1657530.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kolejny kraj dołączy do UE? Ważny krok Za głosowało 535 eurodeputowanych, przeciw było 94, a 44 wstrzymało się od głosu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/m317130.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;moldawii;rosja;stosuje;elementy;wojny;hybrydowej,244,0,1618676.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosyjskie, zielone ludziki w kolejnym kraju Naczelny dowódca sił NATO w Europie, gen. Philip Breedlove ostrzega przed kolejnym konfliktem na Wschodzie.
bESqmwDC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)