Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory w mołdawii
01.12.2014 06:20

Wybory samorządowe w Mołdawii. Zwolennicy zbliżenia z UE bliscy zwycięstwa

Frekwencja przy urnach wyniosła 55,86 proc. uprawnionych do głosowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Po przeliczeniu 85 procent głosów oddanych w wyborach do parlamentu, partie opowiadające się za zbliżeniem z UE objęły prowadzenie uzyskując 44,4 procent głosów. Partie prorosyskie zdobyły natomiast 39,5 procent głosów.

Wśród poszczególnych ugrupowań na pierwszym miejscu pozostaje jednak nadal opowiadająca się za zacieśnieniem więzi z Rosją Partia Socjalistów Republiki Mołdawii (PSRM), która zdobyła - według niepełnych danych - 21,6 proc. głosów.

Frekwencja przy urnach wyniosła 55,86 proc. uprawnionych do głosowania.

Wcześniejsze informacje mówiły o zwycięstwie ugrupowań prorosyjskich. Partie muszą uzyskać co najmniej 6 proc. poparcia aby wejść do liczącego 101 deputowanych jednoizbowego parlamentu.

Premier Mołdawii Iurie Leanca oświadczył, że głosował za _ europejską Mołdawią _. _ Wszystko wskazuje, że Mołdawia nie może istnieć bez Europy _ - powiedział.

Natomiast przywódca prorosyjskiej Partii Komunistów Republiki Mołdawii Vladimir Voronin powiedział, że opowiedział się za uwolnieniem Mołdawii od korupcji i _ mafii _, która - jego zdaniem - uniemożliwia krajowi rozwój.

Partia Socjalistów, której lider Igor Dodon spotkał się niedawno z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, opowiada się za anulowaniem zawartej latem przez Mołdawię umowy o stowarzyszeniu z UE. _ Zorganizujemy referendum; naród sam powinien zadecydować, czy chce integrować się z UE, czy z Unią Celną razem z Rosją _ - powiedział niedawno.

Obserwatorzy podkreślają że zamieszkała przez niespełna 4 mln osób Mołdawia rozdarta jest między wyborem kontynuacji dotychczasowego proeuropejskiego kursu i zacieśnieniem związków z Moskwą. Według badań opinii społecznej 40 procent Mołdawian opowiada się za integracją z UE i niemal tyle samo popiera dołączenie się kraju do Unii Celnej tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan.

Moskwa wprowadziła embargo na mołdawskie towary rolne (owoce, warzywa i mięso) po tym jak ta uboga postsowiecka republika podpisała w czerwcu umowę stowarzyszeniową z UE.

Ocenia się, że ponad 600 tys. Mołdawian pracuje za granicą, połowa w krajach UE a droga połowa w Rosji. Przysyłane przez nich pieniądze stanowią ok. 1/5 mołdawskiego PKB.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny kraj dołączy do UE? Ważny krok Za głosowało 535 eurodeputowanych, przeciw było 94, a 44 wstrzymało się od głosu.
Mołdawia w Unii jeszcze w tym roku? Przed tygodniem, Komisja Europejska ogłosiła nowy pakiet wsparcia dla Mołdawii i Gruzji o wartości 60 mln euro, który ma pomóc instytucjom, obywatelom i firmom w obu krajach lepiej wykorzystać możliwości, jakie dają umowy stowarzyszeniowe z UE.
Moskwa poważnie grozi Mołdawii - _ Jestem przekonany, że integracja z Unią Europejską to zmiana neutralnego statusu Mołdawii _- oświadczył Dmitrij Rogozin.
Tagi: wybory w mołdawii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz