Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory samorządowe
07.12.2014 07:59

Wybory samorządowe. Pracują nad nowym systemem

Pierwsze spotkanie konsultacyjne liderów projektu odbyło się wczoraj we Wrocławiu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ADAM STEPIEN/REPORTER)

Stworzenie nowego, bezpłatnego systemu zliczania głosów oraz analiza problemów z liczeniem głosów w ostatnich wyborach samorządowych - to cel inicjatywy społecznej openPKW. Pierwsze spotkanie konsultacyjne liderów projektu odbyło się wczoraj we Wrocławiu.

OpenPKW dotyczy opracowania alternatywnego systemu zliczania głosów w wyborach i nie zajmuje się systemem głosowania przez internet - powiedziała PAP rzeczniczka projektu Magdalena Szecówka. System ma być zgodny z kryteriami wynikającymi z kodeksu wyborczego oraz obowiązującym prawem. Mało prawdopodobne jednak, by powstał przed majowymi wyborami prezydenckimi.

_ Już ponad 630 osób z całego kraju zaangażowało się w ten projekt poprzez naszą stronę internetową. Rozpoczęliśmy cykl bezpośrednich spotkań konsultacyjnych, które będziemy odbywać z naszymi uczestnikami w innych miastach _ - mówiła Szecówka. W sobotnim spotkaniu udział wzięło kilkadziesiąt osób.

Są to przede wszystkim informatycy, programiści, ale również i prawnicy, czy członkowie komisji wyborczych, którzy na potrzeby projektu dzielą się swoimi doświadczeniami.

Jak podkreślił informatyk, lider tzw. architektury systemu Marek Zibrow celem projektu jest opracowanie i przetestowanie bezpłatnego oprogramowania, które PKW będzie mogła ściągnąć i wykorzystać.

Zibrow zaznaczył, że opracowywany system będzie zgodny z kryteriami wynikającymi z kodeksu wyborczego i będzie się mieścił w ramach obowiązującego w Polsce prawa.

Prawnik Rafał Malujda powiedział, że w imieniu projektu openPKW wystąpił do Państwowej Komisji Wyborczej m.in. o udostępnienie dokumentacji związanej z przetargiem.

_ Nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań, by PKW z nami współpracowała i korzystała potem z naszego oprogramowania _ - dodał Malujda.

Liderzy projektu już w ciągu tygodnia chcą przedstawić analizę, w której zaprezentują powody problemów z liczeniem głosów przez dotychczasowy system.

Jak oceniają, na opracowanie nowego potrzebują przynajmniej kilku miesięcy. _ Jest mało prawdopodobne, by był on gotowy do majowych wyborów prezydenckich _ - powiedział Zibrow.

Zdaniem Szecówki atutem nowego systemu będzie jego większe dopracowanie oraz bezpieczeństwo. _ Nasz projekt ma charakter otwarty, zostanie sprawdzony przez setki, tysiące osób, które będą mogły go na bieżąco poprawiać. Także - co podkreślamy - przez hakerów i testerów, więc będzie on bardziej bezpieczny _ - dodała rzecznik openPKW.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS chce zmian w powoływaniu PKW Posłów czeka między innymi blok głosowań, a w nim wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji kodeksu karnego.
Palikot jak Miller. Jutro u prezydenta - _ Rozmowa będzie dotyczyła m.in. propozycji zmian w systemie wyborczym _ - poinformowała rzeczniczka Kancelarii Prezydenta.
Miller ujawnia 15 propozycji dla prezydenta Wśród nich jest ujednolicenie wyglądu lokali wyborczych. Według tej propozycji, urny znajdowałyby się zawsze w tym samym miejscu, _ nie w kącie _, a kabina wyborcza byłaby _ kabiną _.
Tagi: wybory samorządowe, wybory, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz