Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe. Jutro prezydent spotka się z Palikotem

0
Podziel się:

- Rozmowa będzie dotyczyła m.in. propozycji zmian w systemie wyborczym - poinformowała rzeczniczka Kancelarii Prezydenta.

Wybory samorządowe. Jutro prezydent spotka się z Palikotem
(PAP/Jakub Kamiński)

Jutro prezydent Bronisław Komorowski spotka się z szefem TR Januszem Palikotem - podała szefowa prezydenckiego biura prasowego. Jak dodała, tematem rozmowy będą propozycje zmian w Kodeksie wyborczym oraz poszukiwanie konstruktywnych rozwiązań dotyczących sprawnego przeprowadzania wyborów.

Spotkanie prezydenta z Palikotem zaplanowano w czwartek o godz. 12 w Belwederze.

_ - Rozmowa będzie dotyczyła m.in. propozycji zmian w systemie wyborczym. Prezydent jest otwarty także na rozmowę z innymi liderami liczących się ugrupowań parlamentarnych pod warunkiem, że proponowane przez nich zmiany nie budzą już na wstępie wątpliwości konstytucyjnych _ - powiedziała Trzaska-Wieczorek.

We wtorek wieczorem prezydent spotkał się w Belwederze z szefem SLD Leszkiem Millerem. W trakcie spotkania lider Sojuszu przedstawił prezydentowi propozycje zmian w Kodeksie wyborczych, wśród których jest m.in. standaryzacja kart, urn i lokali wyborczych.

Joanna Trzaska-Wieczorek mówiła po spotkaniu, że propozycji Millera prezydent wysłuchał z zainteresowaniem. _ - Prezydent liczy, że także inne środowiska polityczne przedstawią propozycje zmian Kodeksu wyborczego. Istotne jest, by były to propozycje niebudzące już na wstępie wątpliwości konstytucyjnych _ - podkreśliła szefowa prezydenckiego biura prasowego.

We wtorek klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy, która miałaby skrócić kadencję nowo wybranych sejmików województw. PiS argumentuje w uzasadnieniu, że długość kadencji organów samorządu określają ustawy i można za ich pomocą ją zmienić. Zgodnie z art. 1 projektu przekazanego PAP kadencja sejmików województw wybranych w wyborach przeprowadzonych 16 listopada 2014 r. upływałaby 31 marca 2015 r. Przewiduje on również, że kadencja sejmików wyłonionych wiosną kończyłaby się wraz z kadencją wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wybranych 16 listopada 2014 r.

Prezydent mówił już, że konstytucjonaliści, z którymi w ostatnich dniach spotykał się przestrzegali go przed ewentualnym skracaniem kadencji samorządów poprzez ustawę, uchwalaną w Sejmie.

Taki pomysł wzbudza nie tylko wątpliwości natury konstytucyjnej - zaznaczył Komorowski - ale może też tworzyć zły precedens. - _ Łatwo sobie wyobrazić per analogiam, że jeśli parlament mógłby skrócić kadencję sejmików wojewódzkich, to dlaczego nie mógłby skrócić, także ustawą, kadencji parlamentu _ - mówił w poniedziałek Komorowski. _ Można sobie wyobrazić taką sytuację, że jest partia polityczna, która ma większość w Sejmie, przegrywa wybory, następnie unieważnia te wybory przez skrócenie kadencji parlamentu _ - dodał prezydent.

We wtorek prezydent spotkał się także w sprawie m.in. nowego składu PKW z prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim, z prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego Romanem Hauserem oraz I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. W ubiegłym tygodniu ośmiu z dziewięciu sędziów PKW, w tym szef komisji Stefan Jaworski zapowiedzi rezygnację z zasiadania w PKW. Nastąpiło to po kłopotach z systemem informatycznym PKW po listopadowych wyborach samorządowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Błąd w systemie PKW. "Naprawimy" Dziś PKW ma podjąć decyzję, czy podczas II tury wyborów głosy będzie zliczał system informatyczny wykorzystany do tego celu w wyborach 16 listopada.
Miller ujawnia 15 propozycji dla prezydenta Wśród nich jest ujednolicenie wyglądu lokali wyborczych. Według tej propozycji, urny znajdowałyby się zawsze w tym samym miejscu, _ nie w kącie _, a kabina wyborcza byłaby _ kabiną _.
Komorowski o wyborze nowego składu PKW Prezydent spotkał się dziś z prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim, z prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego Romanem Hauserem oraz I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)