Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory samorządowe 2014
23.12.2014 18:11

Wybory samorządowe 2014. Unieważnione wybory na wójta gminy Kosakowo

To pierwszy rozpatrzony pozytywnie protest wyborczy dotyczący ostatnich wyborów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Darek Delmanowicz)

Nieważność wyboru i wygaśnięcie mandatu wójta gminy Kosakowo k. Gdyni Jerzego Włudzika orzekł we wtorek Sąd Okręgowy w Gdańsku. Nakazał jednocześnie ponowne przeprowadzenie wyborów na wójta tej gminy w zakresie II tury w jednym z ośmiu obwodów głosowania.

O decyzji gdańskiego sądu poinformował PAP jego rzecznik prasowy Tomasz Adamski. Orzeczenie sądu jest nieprawomocne. To pierwszy rozpatrzony pozytywnie przez Sąd Okręgowy w Gdańsku protest wyborczy dotyczący ostatnich wyborów samorządowych. Protest wyborczy ws. wyborów na wójta Kosakowa złożył Henryk Palczewski, przewodniczący Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Kosakowo.

Dotyczył on nieprawidłowości podczas II tury wyborów, w której zmierzyli się dotychczasowy wójt Kosakowa, pełniący tę funkcję od 2002 r., 69-letni Jerzy Włudzik oraz przedsiębiorca 44-letni Szymon Tabakiernik, członek PO, ale startujący z własnego komitetu wyborczego. Wójt, który kilkanaście lat temu należał do SLD, ubiegał się o reelekcję pod szyldem komitetu wyborczego wyborców Jerzego Włudzika. W gminie Kosakowo mieszkańcy głosowali w ośmiu obwodach.

_ - W jednym z nich, obwodzie nr 5 znajdującym się w samej miejscowości Kosakowo, podczas II tury wyborów nie opieczętowana była przez cały dzień urna wyborcza, co uznałem za rażące naruszenie Kodeksu wyborczego i podstawę do złożenia protestu wyborczego _ - powiedział PAP Palczewski.

O braku odpowiedniego zabezpieczenia urny w lokalu wyborczym poinformował policję, która ok. godz. 20.00, na godzinę przed zakończeniem głosowania, udokumentowała ten fakt na miejscu. W ubiegłym tygodniu przed gdańskim sądem zeznawali jako świadkowie członkowie komisji wyborczej nr 5, zlokalizowanej w bibliotece w Kosakowie.

_ - Z ich zeznań okazało się, że było więcej nieprawidłowości. Między innymi dostęp do kluczy i budynku, w którym zdeponowane były karty wyborcze, miały niepowołane do tego osoby. W tej sytuacji karty wyborcze były nienależycie zabezpieczone. Nie były one w żadnej szafie pancernej, czy sejfie, ale w pomieszczeniu, do którego można było przejść z innych części budynku _ - wyjaśnił Palczewski.

Palczewski zgłaszając swój protest wyborczy zwrócił też uwagę, że w okręgu nr 5 zwycięstwo Włudzika nad jego konkurentem był _ nienaturalnie wysokie _ w porównaniu do wyników pozostałych obwodach.

_ - Ogólnie w wyborach w całej gminie Włudzik zwyciężył przewagą 136 głosów. W obwodzie nr 5 różnica głosów na rzecz obecnego wójta wyniosła 248 głosów. Oznacza to, że wyniki właśnie w tej komisji wyborczej przesądziły o wygranej Włudzika _ - stwierdził Palczewski. Kosakowo to sąsiadująca z Gdynią od północy gmina, zamieszkała przez ok. 12 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyniki wyborów. Polacy uznają je za .... 58 proc. Polaków uznaje za wiarygodne wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich podane przez PKW - wynika z sondażu CBOS.
Zatrzymanie dziennikarzy. "Nie powtórzy się" Wiceszef MSZ zapowiedział, że sprawą zatrzymania dziennikarzy zajmie się jutro sejmowa komisja kultury i środków przekazu.
Będziemy mieli nowych posłów w Sejmie Wybrani prezydenci oraz burmistrzowie muszą zrzec się mandatu poselskiego, w innym wypadku nie będą mogli objąć urzędu w samorządzie.
Tagi: wybory samorządowe 2014, wybory 2014, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz