Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory samorządowe 2014. Sposób głosowania za trudny

0
Podziel się

Forma kart do głosowania to jedna z przyczyn takiego a nie innego wyniku wyborów.

Wybory samorządowe 2014. Sposób głosowania za trudny
(PAP/Aleksander Koźmiński)
bEhEksbV

Na rozbieżności między oficjalnymi wynikami wyborów samorządowych a badaniem exit polls wpłynęły: znaczny procent głosów nieważnych oraz forma kart do głosowania.

_ - Wybory samorządowe charakteryzuje pewna specyfika i ona się uwidoczniła tutaj w stopniu najbardziej znacznym z dotychczas przeprowadzonych badań wyborów _ - mówił Paweł Predko Z IPSOS Polska podczas konferencji naukowej, zorganizowanej w Instytucie Socjologii UW.

Ekspert IPSOS Polska tłumaczył, że na wynik badania wpływ miał znaczny wzrost odsetka głosów nieważnych i karta do głosowania, która miała formę kilkustronicowej broszury.

bEhEksbX

Według Państwowej Komisji Wyborczej w wyborach samorządowych w pierwszej turze - na wszystkich szczeblach - oddano 9,76 proc. głosów nieważnych; w głosowaniu do sejmików wojewódzkich odsetek ten wyniósł 17,93 proc.

_ - Procent głosów nieważnych mniej więcej oznacza tyle, że co piąty wyborca, który odwiedził lokal wyborczy, oddał głos nieważny _ - mówił ekspert, nawiązując do wyborów do sejmików wojewódzkich. _ Jest teraz pytanie, co z tym zrobić, czy akceptujemy, gdy 20 proc. czy więcej głosów jest nieważnych _ - zaznaczył Predko. Podkreślił, że nie jest to kwestia firm badawczych, ale _ wszystkich, którzy odpowiadają za wybory _.

Ekspert IPSOS tłumaczył, że rozbieżności dotyczyły dwóch partii: PiS (w wyborach do sejmików według exit polls 31,5 proc.; oficjalny wynik 26,85) i PSL (exit polls 17 proc.; oficjalny wynik 23,68 proc.). Predko zwrócił uwagę, że w przypadku PO i SLD rezultat badania był zbieżny z oficjalnymi wynikami.

Urszula Krassowska z TNS Polska zaznaczyła, że na trafność badania exit polls wpływ ma także odsetek odmów; problem zaczyna się już wtedy, gdy co dziesiąty pytany odmawia ankieterowi odpowiedzi. W ocenie ekspertki TNS Polska na to, czy respondent weźmie udział w badaniu, wpływa wiele czynników, choćby to, czy firma prowadząca badanie jest przez wyborcę znana.

bEhEkscd

Według Predki w wyborach samorządowych odsetek odmów wyniósł kilkanaście procent. Jak mówił, procent ten jest znacznie mniejszy w wyborach prezydenckich, które _ są znacznie bardziej oczywiste _. Zaznaczył, że wybory samorządowe przeprowadzane na wielu szczeblach są bardziej skomplikowane dla wyborców, często trudno im skojarzyć nazwisko z komitetem; w tych wyborach głosują na osobę, a nie na ugrupowanie. Do tego dochodzi - jak wskazywał ekspert - problem z poprawnym oddaniem głosu, choć oczywiście nie wiadomo, ile osób, które oddały głos nieważny, nie wiedziało, jak to zrobić, a ile świadomie oddało głos nieważny.

Dr Marek Styczeń z Instytutu Socjologii UW zwrócił uwagę, że w badaniu wyborów samorządowych dochodzi jeszcze jedno źródło możliwych błędów: _ błąd w zeznaniu człowieka, który chciał powiedzieć prawdę, nie odmówił, ale nie był w stanie udzielić poprawnej odpowiedzi _.

_ Myślę, że PKW nie zapytała żadnego socjologa z doświadczeniem w badaniach ankietowych (...), czy można respondentowi dać kartę do głosowania w postaci kilkustronicowego zeszyciku. Student drugiego roku po praktykach odpowiedziałby, że to może być trudne, lepiej dać wyborcy do wypełnienia numer komitetu i kandydata, na którego zagłosował _ - mówił Styczeń. Proponował, by po zagłosowaniu wyborca kartę z wpisanymi numerami wrzucał do urny, a zeszyt z listami - do śmietnika.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/m303163.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory-samorzadowe-jedna-z-frakcji-w-unii,188,0,1665468.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Trzeba znów liczyć głosy - wzywa frakcja unijna Europoseł PO zarzucił PiS próbę przeniesienia na poziom europejski wewnętrznej polsko-polskiej debaty politycznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/m327042.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wyniki-wyborow-samorzadowych-sld-najwiekszym,90,0,1664090.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bilans wyborów 3:1. Największym przegranym... Wyniki wyborów kwestionuje PiS. Prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział już na 13 grudnia demonstrację w sprawie liczenia głosów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/m326683.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wybory-samorzadowe-2014-pkw-nie-zgadza-sie-z,64,0,1663808.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) PKW tłumaczy się. "To nie my liczymy głosy" Specjalna grupa ekspertów zbada, na czym polegała awaria systemu liczenia głosów.
bEhEkscy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)