Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory samorządowe 2014
09.10.2014 12:14

Wybory samorządowe 2014. SLD podrabiał podpisy?

Zawiadomienie w tej sprawie złożyła miejska komisja wyborcza. Opolski SLD uważa, że to wierutne kłamstwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Stawiński/Reporter)

Prokuratura Rejonowa w Opolu sprawdzi, czy komitet wyborczy SLD Lewica Razem nie złożył do miejskiej komisji wyborczej kserowanych podpisów poparcia. Zawiadomienie w tej sprawie złożyła miejska komisja wyborcza. Opolski SLD uważa, że to _ wierutne kłamstwo _.

Zawiadomienie, które złożyła miejska komisja wyborcza w Opolu, dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na dopuszczeniu się nadużycia w sporządzaniu list z podpisami poparcia dla kandydatów komitetu wyborczego SLD Lewica Razem - podała w czwartek PAP rzeczniczka prokuratury okręgowej w Opolu Lidia Sieradzka. Rzeczniczka wyjaśniła, że są wątpliwości co do autentyczności części tych podpisów złożonych na ok. 20 kartach z podpisami.

_ Istnieje podejrzenie, że mogą one stanowić kserokopie złożonych podpisów _ - wyjaśniła Sieradzka. Dodała, że zawiadomienie skierowane do prokuratury nie zawiera budzących wątpliwości list. _ Na pewno więc będziemy musieli podjąć czynności sprawdzające _ - zaznaczyła.

Zawiadomienie w środę złożył przewodniczący opolskiej miejskiej komisji wyborczej sędzia Piotr Sobków. W rozmowie z PAP wyjaśniał, że dotyczyło ono _ uzasadnionych wątpliwościach dotyczących możliwości popełnienia przestępstwa związanego z treścią art. 248 kodeksu karnego _. Tłumaczył, że punkt szósty tego paragrafu zawiera stwierdzenie, iż _ Kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum dopuszcza się nadużycia w sporządzaniu list z podpisami obywateli zgłaszających kandydatów w wyborach lub inicjujących referendum podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 _.

Sędzia Sobków tłumaczył, że podczas prowadzonej jeszcze we wtorek weryfikacji przedkładanych przez jeden z komitetów list poparcia na poszczególnych kandydatów (nie podał nazwy komitetu) miejska komisja wyborcza _ powzięła wątpliwość co do autentyczności części przedłożonych podpisów _. Podał, że wątpliwości te dotyczyły kilkudziesięciu podpisów przedłożonych przez ten komitet. Doprecyzował, że wątpliwość członków komisji wzbudziło to, czy przedłożone podpisy są oryginalne, _ czy nie są to np. kserokopie podpisów _.

Zaznaczył jednak, że mimo wątpliwości _ przedmiotowy komitet miał więcej składanych głosów poparcia _, powyżej wymaganych 150, i znalazł się na liście dziewięciu komitetów, które ostatecznie złożyły listy kandydatów. Podkreślił, że _ tych podpisów, co do których komisja miała wątpliwości, w ogóle nie brano pod uwagę przy liczeniu osób popierających ten komitet _.

_ - Teraz mamy trzy dni na weryfikację przedłożonych dokumentów, czyli m.in. sprawdzenie w bazie PESEL, w rejestrze wyborców, wezwanie o uzupełnienie ewentualnych braków, które się zdarzają. Jeżeli nie będzie zastrzeżeń, bądź w terminie trzech dni ewentualne braki zostaną uzupełnione, to dopiero wtedy zarejestrujemy taką listę _ - dopowiedział.

Wśród 9 komitetów, których zgłoszenia w Opolu przyjęto, znalazły się komitety: PiS, Mniejszości Niemieckiej, PSL, KWW Arkadiusza Wiśniewskiego, PO, Komitet Wyborczy Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego; Razem dla Opola; Koalicyjny KW SLD Lewica Razem i KW Nowa Lewica Opolska.

Osobą upoważnioną przez pełnomocnika wyborczego do złożenia dokumentacji koniecznej do zarejestrowania list wyborczych SLD w Opolu - wraz z listami i podpisami poparcia - była szefowa klubu radnych SLD w opolskiej radzie miasta Małgorzata Sekula. W rozmowie z PAP powiedziała, że skoro sprawą zajmuje się prokuratura, to ona nie będzie jej komentować. _ - Skoro jest doniesienie, to znaczy, że będą mnie o to pytać organy do tego przeznaczone. Ja się z całą pewnością przez media z prokuraturą nie będę kontaktować _ - zastrzegła.

Pytana o sprawę jeszcze w środę Sekula zaznaczyła, że o zawiadomieniu i wątpliwościach komisji wyborczej dowiedziała się z mediów. Mówiła, że podważanie autentyczności podpisów na listach poparcia dla SLD odebrała jako _ próbę dyskredytowania komitetu i kandydata na prezydenta przez komisję, w której są przedstawiciele różnych ugrupowań politycznych _. Pytana, czy podpisy na listach poparcia dla kandydatów SLD mogły być kserowane Sekula powiedziała, że _ to wierutne kłamstwo _.

Czytaj więcej w Money.pl
Miller rzuca hasło: 2 proc. PKB na naukę Jak podkreślił szef SLD, o sile państwa nie decydują czołgi i dywizje, tylko jakość uniwersytetów.
PiS chce _ słuchać Polaków i zmieniać Polskę _ - _ Celem PiS jest Polska, jej rozwój i bezpieczeństwo, bezpieczeństwo Polaków, przyszłość Polski _ - zapewnia Jarosław Kaczyński.
PSL powalczy o stanowisko prezydenta w Olsztynie _ - Stawiamy na nowego człowieka, młodego ale doświadczonego, który ma propozycje dla wszystkich _ - mówiła wiceprezes ugrupowania.
Tagi: wybory samorządowe 2014, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz