Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe 2014. Palikot pyta o bezczynność władz

0
Podziel się:

Powiedział, że nie może być tak, że Jarosław Kaczyński może bezkarnie powtarzać różnego rodzaju nieuzasadnione opinie.

Wybory samorządowe 2014. Palikot pyta o bezczynność władz
(PAP/Jakub Kamiński)
bESwhcWJ

Szef Twojego Ruchu poinformował, że zwrócił się do ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka i prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o wyjaśnienie bezczynności władz wobec stawianych przez PiS zarzutów sfałszowania wyborów samorządowych.

_ - Złożyłem pisma do prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości z prośbą o interwencję i wytłumaczenie się z bierności władz _ - powiedział Palikot w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Przypomniał, że w środę w mównicy sejmowej prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że wybory zostały sfałszowane. Szef TR zaznaczył, że po tej wypowiedzi nie podjęto żadnych kroków prawnych. _ Kiedy kilka lat temu Andrzej Lepper zarzucił wielu politykom wzięcie łapówki - prokuratura zajęła się sprawą tej wypowiedzi _ - dodał przewodniczący TR.

bESwhcWL

Palikota powiedział, że _ nie może być tak, że Jarosław Kaczyński może bezkarnie powtarzać różnego rodzaju nieuzasadnione opinie, kłamstwa i oszczerstwa i nie ponosi żadnej odpowiedzialności _. Szef TR zaapelował także do członków obwodowych komisji wyborczych, by w proteście przeciwko zarzutom fałszowania wyników wyborów składali pozwy sądowe przeciwko prezesowi Prawa i Sprawiedliwości.

W pismach skierowanych do ministra sprawiedliwości oraz do prokuratora generalnego Palikot zwrócił się o z pytaniem odpowiednio o działania planowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz przez prokuraturę. _ - Oskarżenie organów państwa o bardzo poważny czyn przez lidera głównej partii opozycyjnej, bez jednoczesnego przedstawienia dowodów, godzi w autorytet państwa, a głoszenie tezy o sfałszowaniu wyników eskaluje napięcie społeczne, które może realnie zagrozić bezpieczeństwu obywateli i prowadzić do destabilizacji państwa _ - napisał Palikot do Grabarczyka i Seremeta.

Jarosława Kaczyński powiedział w środę z mównicy sejmowej, że wybory samorządowe zostały sfałszowane. Domagał się, aby posłowie na tym posiedzeniu zajęli się projektem przygotowanym przez klub PiS, zakładającym skrócenie kadencji nowo wybranych władz samorządowych.

_ - Z tej najważniejszej w Polsce trybuny muszą paść słowa prawdy: te wybory zostały sfałszowane _ - mówił Kaczyński. _ Nawet, jeżeli by ktoś nie chciał w to uwierzyć, z różnych względów, to i tak ilość głosów nieważnych, a także to ogromne zamieszanie, które powstało w trakcie liczenia głosów, delegitymizuje te władze _ - stwierdził prezes PiS.

bESwhcWR

Klub PiS złożył we wtorek w Sejmie projekt ustawy, która miałaby skrócić kadencję nowo wybranych sejmików województw. PiS argumentuje w uzasadnieniu, że długość kadencji organów samorządu określają ustawy i można za ich pomocą ją zmienić. Zgodnie z art. 1 projektu przekazanego PAP kadencja sejmików województw wybranych w wyborach przeprowadzonych 16 listopada 2014 r. upływałaby 31 marca 2015 r. Przewiduje on również, że kadencja sejmików wyłonionych wiosną kończyłaby się wraz z kadencją wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wybranych 16 listopada 2014 r.

Projekt przewiduje także, że do kadencji sejmików wybranych w listopadzie nie stosuje się art. 16 ust. 2 ustawy o samorządzie województwa, zgodnie z którym kadencja sejmików województwa trwa cztery lata od dnia wyborów.

Czytaj więcej w Money.pl
Doniesienie do prokuratury na Kaczyńskiego Chodzi o wypowiedź prezesa PiS dotyczącą sfałszowania wyborów.
Zaskakujący komentarz Janusza Palikota - _ Będziemy walczyli do końca świata i o jeden dzień dłużej _ - mówił.
Kaczyński i Miller złamali prawo? Jest wniosek W ocenie szefa Twojego Ruchu trwa kampania ze strony Jarosława Kaczyńskiego i próbuje się ludziom wmówić, że wybory samorządowe zostały sfałszowane.
bESwhcXm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)