Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe 2014. Duda o zaangażowaniu Solidarności

0
Podziel się:

Przewodniczący Solidarności powiedział, że decyzje o udziale i ewentualnych koalicjach w nadchodzących wyborach samorządowych podejmowali szefowie związku na poziomie regionów.

Wybory samorządowe 2014. Duda o zaangażowaniu Solidarności
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEIMWoMR

Szef Solidarności Piotr Duda zapowiedział w Gorzowie Wlkp., że pod jego kierownictwem związek nie będzie angażował się w inne wybory niż samorządowe."Jak się ma władzę, to przestaje się być związkiem zawodowym" - powiedział Duda na konferencji prasowej.

Przewodniczący Solidarności powiedział, że decyzje o udziale i ewentualnych koalicjach w nadchodzących wyborach samorządowych podejmowali szefowie związku na poziomie regionów.

Tak było w przypadku Gorzowa Wlkp., gdzie Solidarność stworzyła komitet wyborczy KWW Komitet Obywatelski Solidarność i Madej wraz z bezpartyjnym Ireneuszem Madejem i jego stowarzyszeniem.

bEIMWoMT

_ I tak to według mnie powinno wyglądać. I tak to także wygląda w innych regionach naszego kraju () Związek zawodowy Solidarność wchodzi w różnego rodzaju koalicje, po to, aby faktycznie być w radzie gminy partnerem do rozmów, partnerem do zawiązywania przyszłych koalicji na poziomie miasta _ - mówił Duda.

Dodał, że Solidarność na poziomie lokalnym zawiera różne sojusze wyborcze, np. w Jaworznie (woj. śląskie) stworzyła koalicję wyborczą z PiS i obecnym prezydentem miasta, w Szczecinie też popiera jednego z kandydatów na prezydenta, a w niektórych miastach jej przedstawiciele znaleźli się na listach PiS.

Na listach kandydatów do Rady Miasta Gorzowa Wlkp. KWW Komitet Obywatelski Solidarność i Madej jest 20 aktywnych członków związku, 12 byłych działaczy opozycji antykomunistycznej, 11 przedstawicieli środowiska sportowego oraz pięciu pracodawców i kilka osób z innych środowisk.

Kandydatem na prezydenta miasta jest b. wicewojewoda lubuski, który w 2007 r. wystąpił z PiS, Ireneusz Madej. Obecnie jest prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Ziemi Gorzowskiej.

bEIMWoMZ

_ Proporcje są takie, jakich byśmy sobie życzyli _ - powiedział przewodniczący Regionu Gorzowskiego NSZZ Solidarność Jarosław Porwich oceniając kształt list.

_ Jak doskonale państwo wiecie związek zawodowy Solidarność nie popierał w 2011 roku i przynajmniej dopóki ja będę przewodniczącym nie będzie popierał żadnej partii w wyborach parlamentarnych. Chyba, że mnie Komisja Krajowa Solidarności przegłosuje, ale wtedy, po tym głosowaniu przewodniczący Piotr Duda składa rezygnację z funkcji przewodniczącego Komisji Krajowej. Tak zawsze mówiłem i tak będzie _ - podkreślił na konferencji prasowej Duda.

Pytany o sposoby na zachęcenie Polaków do udziału w wyborach, Duda powiedział, że frekwencję może poprawić łączenie ich z referendami lokalnymi czy też krajowymi. Jako przykład podał Kraków, gdzie podczas wyborów do PE odbyło się też referendum ws. organizacji zimowych Igrzysk Olimpijskich.

_ Uważam, że przy okazji wyborów samorządowych, do Europarlamentu, prezydenckich, parlamentarnych powinniśmy () zapytać społeczeństwo o różne sprawy - lokalne, europejskie i krajowe, i wtedy na pewno aktywność społeczeństwa będzie większa, bo będą czuli, że władza się w jakiś tematach społeczeństwo o coś pyta. Kraków był tego najlepszym przykładem _ - powiedział Duda.

bEIMWoNa

W Gorzowie Wlkp. oprócz Madeja w wyborach prezydenckich wystartują: obecny, bezpartyjny prezydent Tadeusz Jędrzejczak (KWW Tadeusza Jędrzejczaka), Marek Surmacz (Prawo i Sprawiedliwość), poseł Krystyna Sibińska (KW Platforma Obywatelska RP), bezpartyjny wójt Deszczna Jacek Wójcicki (KWW Porozumienie Ruchów Miejskich Ludzie dla Miasta), szef lubuskiej Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego Rafał Zapadka i wicemarszałek woj. lubuskiego Maciej Szykuła (KW PSL).

Czytaj więcej w Money.pl
SLD chce koalicji po wyborach? Miller tłumaczy Przewodniczący SLD mówił, że w całym kraju Sojusz wystawia 40 tysięcy kandydatek i kandydatów.
Najśmieszniejsze plakaty wyborcze 2014 Kreatywność kandydatów w tegorocznej kampanii nie ma granic. Zobacz perełki królujące na ulicach miast.
W Iranie czerpali z doświadczeń Solidarności Dramat Czerwona róża na WFF obejrzeć można było w sekcji Odkrycia. Akcja toczy się w czerwcu 2009 r. w Teheranie.
bEIMWoNu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)