Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory prezydenta Gdańska. Szykuje się zacięty bój

0
Podziel się:

W kampanię przed drugą turą wyborów zaangażował się były prezydent Lech Wałęsa.

Wybory prezydenta Gdańska. Szykuje się zacięty bój
(Diego Delso/wikimedia)

Kilkaset osób, m.in. Lech Wałęsa i Bogdan Borusewicz, uczestniczyło w gali poparcia dla ubiegającego się o reelekcję prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jego rywala Andrzeja Jaworskiego poparł Waldemar Bartelik, który przed tygodniem w pierwszej turze dostał ponad 6 procent głosów.

W I turze Adamowicz (PO) uzyskał 46,05 proc. głosów, a Jaworski (PiS) 26,15 proc.

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbyła się w niedzielę gala _ Paweł Adamowicz i Przyjaciele _. Były prezydent Lech Wałęsa mówił dziennikarzom, że popiera Adamowicza, bo _ jest najlepszy na ten czas _. Zapowiedział, że _ z Jaworskim na pewno nie będzie współpracował pod żadnym pozorem _.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz mówił, że istotne jest, aby jak najwięcej osób wzięło udział w II turze wyborów 30 listopada. _ - Przeciwnicy, w zasadzie trudno nazwać ich konkurentami, chcą zdemolować Polskę. Podważają praworządność wyborów _ - podkreślił. _ - Wcześniej do demolowania Polski służyła katastrofa smoleńska (), w tej chwili podważa się pracę wielu tysięcy ludzi w komisjach wyborczych _ - mówił Borusewicz.

Dodał, że wzywanie do demonstracji ulicznych, aby podważyć wyniki wyborów, jest wzywaniem do anarchii. _ - Nie możemy dopuścić do tej katastrofy, dlatego naszą odpowiedzią też powinna być demonstracja: demonstracyjny udział w wyborach, w których startuje też Paweł Adamowicz _ - powiedział marszałek Senatu.

Poparcie dla Adamowicza wyraził w odczytanym podczas gali liście b. premier, od 1 grudnia szef Rady Europejskiej, Donald Tusk. Napisał, że miasto rozwija się dzięki konsekwentnym działaniom Adamowicza i radnych PO. _ Adamowicz jest dobrym gospodarzem Gdańska _ - napisał b. premier.

Były marszałek województwa, europoseł Jan Kozłowski zwrócił uwagę, że w nadchodzącej kadencji samorządowej Polska może otrzymać największe wsparcie finansowe z UE. _ Ten nadchodzący okres trzeba maksymalnie wykorzystać i to może zrobić tylko Paweł Adamowicz ze swoją ekipą. Już udowodnił, że znakomicie wykorzystuje środki unijne, bo pod tym względem zajmuje czołowe miejsca w kraju _ - argumentował. _ Jego kontrkandydat mówi, że jakoś sobie poradzi (), ale nie możemy sobie pozwolić na to, żeby sobie "jakoś radzić" _ - powiedział.

W gali uczestniczyli m.in. europosłowie Jarosław Wałęsa i Janusz Lewandowski, posłanka Iwona Guzowska, przedstawiciele władz samorządowych Pomorza oraz wielu instytucji i firm. W odtworzonych nagraniach poparcie dla Adamowicza wyrazili m.in. reżyser Andrzej Wajda, aktorzy Katarzyna Figura i Daniel Olbrychski, europoseł Jerzy Buzek, b. selekcjoner reprezentacji siatkarzy Andrea Anastasi oraz mieszkająca od 16 lat w Gdańsku Jadwiga Komorowska, matka prezydenta Bronisława Komorowskiego. Uczestnicy gali przeszli z Teatru Wybrzeże pod Fontannę Neptuna na Długim Targu, gdzie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

W tym samym czasie w gdańskiej dzielnicy Orunia konferencję prasową zorganizował rywal Adamowicza w II turze, Andrzej Jaworski. Wziął w niej udział bezpartyjny kandydat na prezydenta w I turze, Waldemar Bartelik z Komitetu Wyborczego Wyborców Masz Wybór.

Bartelik poinformował, że popiera Jaworskiego przed II turą i zaapelował do swoich wyborców o głosowanie na kandydata PiS. Tłumaczył, że z Jaworskim połączyła go _ idea zmiany _. _ Gdańsk wymaga zmiany, gdańska demokracja wymaga odświeżenia. (...) Połączyliśmy się po to, aby w Gdańsku w niedzielę 30 listopada nastąpiła zmiana i taki jest cel naszego porozumienia _ - powiedział.

Jaworski mówił, że _ Adamowicz woli się otaczać ludźmi ze świata mody i filmu zamiast spotykać się ze zwykłymi mieszkańcami _.

49-letni Paweł Adamowicz z Platformy Obywatelskiej rządzi Gdańskiem od 1998 r. W wyborach wystartował pod hasłem _ Konsekwentnie dla Gdańska _. Pierwsze wybory bezpośrednie w 2002 r. Adamowicz wygrał w II turze (72 proc.), pokonując kandydata SLD Marka Formelę. W 2006 zwyciężył w I turze, uzyskując prawie 61 proc. głosów. Także w 2010 r. już w I turze uzyskał prawie 54 proc. głosów. 43-letni poseł PiS Andrzej Jaworski kandydował na prezydenta Gdańska bez powodzenia dwukrotnie: w 2006 i 2010 r.

Czytaj więcej w Money.pl
W Gdańsku będzie konieczna druga tura Dotychczasowy prezydent - Paweł Adamowicz mówi, że to uczy pokory i zmobilizuje go do większej pracy.
Ważne głosowanie. Miliony złotych do wydania Minutę po północy rozpocznie się głosowanie nad budżetem obywatelskim w Gdańsku na 2015 rok.
Znaleźli podpalacza 19 aut Policja prowadzi dochodzenie, a o ogólnej wartości strat będzie można mówić za kilka godzin.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)