Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory prezydenckie. Głosowanie w szpitalach, domach pomocy, aresztach

0
Podziel się

Studenci zagłosują w swoich akademikach, jeśli utworzono w nich obwody głosowania.

Wybory prezydenckie. Głosowanie w szpitalach, domach pomocy, aresztach
(ADAM STEPIEN/REPORTER)
bDHNSlud

Pacjenci szpitali, mieszkańcy domów pomocy, a także przebywający w aresztach i zakładach karnych będą mogli zagłosować podczas wyborów prezydenckich na terenie danej placówki. Studenci zagłosują w swoich akademikach, jeśli utworzono w nich obwody głosowania.

"Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach, i będą mogli głosować w tych obwodach" - informuje na swej stronie internetowej Państwowa Komisja Wyborcza.

Dyrektor danej jednostki powinien powiadomić te osoby o umieszczeniu ich w spisie wyborców; jednocześnie będą one skreślone ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

bDHNSluf

- Obwód odrębny w placówce musi być powołany, gdy w dniu wyborów będzie w niej przebywać co najmniej 15 wyborców; nie ma znaczenia status jednostki, czy np. dom pomocy społecznej jest publiczny czy prywatny - mówi p.o. dyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów Lech Gajzler.

- Tylko w uzasadnionych przypadkach na wniosek osoby kierującej daną jednostką można nie utworzyć obwodu głosowania. Na przykład w sytuacji epidemii, która mogłaby zagrażać osobom głosującym czy komisji wyborczej - mówi Gajzler. Dodaje, że obwód głosowania może być utworzony także w jednostkach, w których jest mniej niż 15 osób; wymaga to jednak opinii osoby kierującej daną jednostką.

Problem z zagłosowaniem będzie mieć osoba, która trafi do szpitala w dniu wyborów. Jak wyjaśnia Gajzler, komisja wyborcza do spisu wyborców dopisuje osoby, które do jednostki przybyły najpóźniej dzień przed wyborami. - W przypadku osoby, która przybyła do jednostki w dniu głosowania, nie ma możliwości sprawdzenia, czy nie oddała już głosu - dodaje. Taka osoba będzie mogła oddać głos, tylko jeśli ma zaświadczenie o prawie do głosowania - dodaje Gajzler. Takie zaświadczenie umożliwia głosowanie w dowolnym miejscu w kraju i za granicą.

Obwody głosowania można tworzyć także w domach studenckich, jest do tego potrzebna zgoda rektora uczelni - mówi Gajzler. Studenci mieszkający w domach studenckich zostają wówczas skreśleni ze spisów wyborców w miejscach stałego zamieszkania. Przypomniał, że obwody odrębne tworzy rada gminy w drodze uchwały na wniosek wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a we wtorek minął termin na tworzenie obwodów odrębnych.

bDHNSlul

Osoby głosujące w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w domach studenckich będą ujęte w spisach wyborców w tych jednostkach także w przypadku ewentualnej drugiej tury wyborów. Ci, którzy opuścili daną jednostkę po pierwszej turze, mogą dopisać się do spisu wyborców w miejscu zamieszkania, jeśli udokumentują, że ją opuścili po pierwszej turze.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. W pierwszej turze zmierzy się 11 zarejestrowanych przez PKW kandydatów. Jeśli żaden z nich nie zdobędzie ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura głosowania; przejdzie do niej dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Jutro głosujemy. PKW: wybory będą rzetelne Stanisław Zabłocki z PKW zaznaczył, że Komisja nie może dać gwarancji, że system elektroniczny w dniu wyborów będzie działał perfekcyjnie, ale może zagwarantować, że wybory będą przeprowadzone w sposób rzetelny.
11 kandydatów chętnych na fotel prezydenta We wtorek PKW zarejestrowała ostatnich kandydatów, którzy zebrali co najmniej 100 tys. podpisów poparcia dla swojej kandydatury.
Nieprawidłowości w KBW. NIK w prokuraturze Postępowanie Krajowego Biura Wyborczego stwarzało, zdaniem Izby, ryzyko wystąpienia korupcji. NIK rekomenduje też, by głosy w wyborach prezydenckich były liczone ręcznie.
bDHNSluG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)