Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory prezydenckie 2015
21.05.2015 20:10

Wybory prezydenckie. Duda apeluje o odebranie pełnomocnictw Brukseli

"FT" ocenia, że brytyjski premier David Cameron "prawdopodobnie znajdzie w Dudzie sojusznika w swej próbie renegocjacji stosunków z Brukselą".

Podziel się
Dodaj komentarz
(ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Kandydat na prezydenta Andrzej Duda będzie zabiegał o większe przekazanie władzy państwom członkowskim Unii Europejskiej, zacznie też intensywny dialog na temat "przekalibrowania" stosunków Polski z Niemcami - pisze "Financial Times".

Materiał z wypowiedziami polityka, zatytułowany "Duda apeluje o odebranie pełnomocnictw Brukseli", brytyjski dziennik opublikował w czwartek po południu na swej stronie internetowej.

Duda, który niespodziewanie minimalnie zwyciężył w pierwszej turze wyborów i przed niedzielną drugą turą toczy zacięty wyścig z piastującym obecnie urząd Bronisławem Komorowskim, powiedział, że jego wizja UE zakłada zrewidowanie rozłożenia kompetencji decyzyjnych pomiędzy Brukselą a państwami członkowskimi i "wzmocnienie gwarancji suwerenności w ramach prawodawstwa krajowego - relacjonuje "FT".

Dziennik cytuje słowa Dudy: "jest sprawą kluczową, by utrzymać polityczną równość pomiędzy państwami członkowskimi, która jest fundamentalna dla wspólnoty. Jednocześnie należy przeciwdziałać naturalnym tendencjom do tworzenia hierarchii wewnątrz UE".

"FT" ocenia, że brytyjski premier David Cameron "prawdopodobnie znajdzie w Dudzie sojusznika w swej próbie renegocjacji stosunków z Brukselą".

Londyński dziennik wskazuje, że kwestia stałych baz NATO to jeden z obszarów, w których Polska i Niemcy różnią się. Duda powiedział, że będzie dążył to przekalibrowania stosunków Warszawy z Berlinem, by upewnić się, iż nie jest to relacja "kosztem interesów Polski" - pisze "FT".

Cytuje wypowiedź kandydata: "Są pewne kwestie, w których mamy z Niemcami wspólne interesy i są inne, w których ich nie mamy. Dyplomacja pomiędzy dobrymi sąsiadami nie oznacza przytakiwania sobie wzajemnie. Dzisiaj musimy zacząć negocjować z Niemcami, by przekonać ich do zmiany zdania w pewnych kluczowych sprawach, szczególnie co do rozmieszczenia baz NATO w Polsce i sojuszniczej infrastruktury obronnej, polskiej obecności przy stole rozmów o Ukrainie i polityki wobec Rosji oraz klimatu i energii, zwłaszcza dekarbonizacji".

"FT" zauważa, że przed wyborami prezydenckimi Duda był "względnie nieznanym politykiem", jednak jego "energiczna kampania wykorzystała silne rozczarowanie obecnym rządem". Zdaniem dziennika wygrana Dudy "byłaby prawdopodobnie zwiastunem zwycięstwa prawicowego Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych w październiku, zmieniającego potencjalnie postawę Polski wobec UE".

Czytaj więcej w Money.pl
Sondaże przyznają zwycięstwo Dudzie W II turze wyborów prezydenckich, która odbędzie się w najbliższą niedzielę, na Andrzeja Dudę zamierza głosować 48 proc. zdeklarowanych uczestników głosowania.
Co to znaczy, że "Duda blokuje etat"? Odpowiadają specjaliści Parlamentarzyści mają prawo do zachowania etatu w czasie pełnienia mandatu. Kandydat PiS na prezydenta nie jest wyjątkiem, to powszechna praktyka.
Z kasy UE dla Polski wyparowało ponad 10 mld zł Wraz ze spadkiem wartości unijnej waluty, topnieją kwoty na które możemy liczyć. Zobacz, na co pójdzie, to co zostało i kto dostanie najwięcej.
Tagi: wybory prezydenckie 2015, duda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz