Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory na ukrainie
27.10.2014 16:52

Wybory na Ukrainie. Barroso i Van Rompuy o ich wynikach

Wybory parlamentarne na Ukrainie były zwycięstwem Ukraińców oraz demokracji - oświadczyli szef KE Jose Barroso oraz przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ISOPIX/EAST NEWS)

Ocenili, że wyniki wskazują na potrzebę znalezienia szerokiego porozumienia.

_ - Czekamy na utworzenie nowego rządu. Rezultat wyborów jest podstawą do szerokiego porozumienia narodowego, by zintensyfikować wiele potrzebnych gospodarczych i politycznych reform na Ukrainie _ - napisali w poniedziałkowym wspólnym oświadczeniu liderzy UE.

Zwrócili uwagę na dobrą ocenę procesu głosowania przez OBWE, które uznało, że wybory były zgodne z normami demokratycznymi. Barroso i Van Rompuy stwierdzili, że to ważny krok na drodze wzmacniania demokratycznych standardów zgodnie z ukraińskimi zobowiązaniami.

_ - Ożywienie procesu reform, w tym rozpoczęcie ogólnonarodowego dialogu, będzie kluczowe w kontekście stowarzyszenia politycznego i integracji gospodarczej z UE oraz umacniania jedności Ukrainy i jej spójności wewnętrznej _ - wskazali politycy.

Podkreślili wagę przeprowadzenia zgodnie z prawem ukraińskim zbliżających się przedterminowych wyborów lokalnych w Donbasie. Napisali, że ich celem też powinna być deeskalacja konfliktu i skupienie się na reformach i dialogu między rządem Ukrainy i demokratycznie wybranymi przedstawicielami społeczeństwa.

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz oświadczył, że podróż, która zaczęła się od demokratycznego oporu na Majdanie i doprowadziła do wyboru nowego prezydenta i parlamentu, jest teraz zakończona.

Wskazał, że nowy parlament i rząd ukraiński staną teraz przed wyzwaniem, jakim jest praca na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu, zapoczątkowanie ożywienia gospodarczego i uruchomienie kluczowych reform w szczególności związanych rządami prawa, systemem sprawiedliwości i walką z korupcją.

W niedzielnych wyborach na Ukrainie zwyciężyły ugrupowania prozachodnie. Po podliczeniu przez CKW w Kijowie ponad 45 proc. protokołów z komisji wyborczych Front Ludowy Arsenija Jaceniuka ma 21,6 proc. głosów i utrzymuje niewielką przewagę nad Blokiem Petra Poroszenki z poparciem wynoszącym 21,47 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska premier skomentowała wyniki wyborów _ - Jeśli będzie dość szybko utworzony rząd, to jest szansa na bardzo szybkie reformy, które zapowiadał prezydent Poroszenko _.
To oznacza "nie" dla kursu w stronę Putina Ukraińska demokracja jest "delikatną roślinką" - pisze niemiecka prasa o wyborach na Ukrainie.
Odważne plany prezydenta Ukrainy. Co dalej? Petro Poroszenko liczy, iż konsultacje w sprawie utworzenia koalicji parlamentarnej rozpoczną się już jutro i zakończą w ciągu 10 dni.
Tagi: wybory na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz