Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory na Litwie. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie zachowała mandaty

0
Podziel się:

W poprzednich wyborach, przed czterema laty, AWPL uzyskała 65 mandatów w siedmiu samorządach.

Wybory na Litwie. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie zachowała mandaty
(PAP/ EPA)
bETNbMWJ

Najwięcej głosów w niedzielnych wyborach samorządowych na Litwie zdobyli socjaldemokraci. Koalicja AWPL i Aliansu Rosjan nieco zwiększyła dotychczasowy stan posiadania - zdobyła mandaty radnych w ośmiu samorządach i dwa stanowiska merów.

Najwięcej głosów zdobyła współrządząca w kraju Litewska Partia Socjaldemokratyczna - 19,08 proc. Na drugim miejscu są konserwatyści: Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci - 15,75 proc., na trzecim - Litewski Ruch Liberałów - 15,39 proc. głosów.

Koalicja Akcji Wyborczej Polaków na Litwie i Aliansu Rosjan (AWPL-AR)uzyskała 8 proc. poparcia, zdobyła 70 mandatów w ośmiu samorządach. W poprzednich wyborach, przed czterema laty, uzyskała 65 mandatów w siedmiu samorządach.

bETNbMWL

W rejonach wileńskim i solecznickim, zamieszkanych w większości przez Polaków, w których od lat AWPL rządzie niepodzielnie, koalicja AWPL-AR zdobyła po 20 mandatów i zachowała dominującą pozycję. Po pięć mandatów kolacja będzie miała w rejonach trockim i święciańskim, cztery mandaty w Kłajpedzie, trzy - w Wisagini, w rejonie szyrwinckim - jeden mandat. W Wilie koalicja AWPL-AL zdobyła 10 mandatów.

Zgodnie z założeniem, kolacja AWPL-AR już w pierwszej turze zdobyła stanowiska merów w rejonach wileńskim i solecznickim. Tu swe stanowiska zachowają dotychczasowi merowie - Maria Rekść i Zdzisław Palewicz, którzy mają też mandaty radnych. Zdzisław Palewicz uzyskał około 78 proc. głosów. Jest to najlepszy wynik w całym kraju.

Wynik koalicji AWPL-AR przewodniczący AWPL Waldemar Tomaszewski ocenia jako _ dobry _, zaznaczając, że partia zachowuje _ wzrostową tendencję poparcia _.

Chociaż najwięcej głosów w wyborach samorządowych zdobyli socjaldemokraci, obserwatorzy prawdziwymi zwycięzcami okrzyknęli Litewski Ruch Liberałów (LRL), który w porównaniu z poprzednimi wyborami swój wynik poprawił o 9 punktów procentowych - przed czterema laty zdobył około 6 proc. głosów.

bETNbMWR

Wielkim sukcesem Litewskiego Ruchu Liberałów jest też wynik wyborów na mera w Wilnie. Remigijus Szimaszius z LRL w Wilnie uzyskał 33,96 proc. zaś Arturas Zuokas, który stolicą rządzi od 10 lat i był uważany za faworyta tych wyborów, uzyskał nieco ponad 18 proc. Trzeci wynik przypadł Waldemarowi Tomaszewskiemu - prawie 17 proc.

Zwycięstwo Szimasziusa w pierwszej turze nie oznacza jednak ostatecznego zwycięstwa. Jak zaznaczają obserwatorzy, za dwa tygodnie, w drugiej turze, decydującymi głosami będą głosy koalicji AWPL-AR.

Waldemar Tomaszewski nie zdradza na razie kogo poprze w drugiej turze. _ Będziemy analizowali sytuację, po czym ogłosimy swą decyzję _ - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Tomaszewski.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybory na Litwie. Polacy walczą o mandaty AWPL w koalicji z Aliansem Rosjan (AR) wystawiła około 500 kandydatów w 13 samorządach Litwy, w dziesięciu ubiega się o stanowisko mera.
Niemcy nie dadzą Litwie wozów bojowych Litwa, która obawia się rosyjskiej agresji, poprosiła rząd Niemiec o dostarczenie jej transporterów opancerzonych Boxer. To obecnie jeden za najnowocześniejszych pojazdów tego typu na świecie.
Rosji nie w smak polsko-ukraińska brygada Rzecznik rosyjskiego MSZ oświadczył, że ratyfikowanie przez Radę Najwyższą Ukrainy umowy w tej sprawie _ wywołuje ubolewanie _.
bETNbMXm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)