Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyborczy super czwartek na Wyspach

Liberałowie mogą okazać się największymi przegranymi wyborów do rad samorządowych w Anglii, parlamentów w Irlandii Płn., Szkocji i Walii oraz referendum ws. zmiany ordynacji wyborczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Liberałowie mogą okazać się największymi przegranymi wyborów do 279 rad samorządowych w Anglii, parlamentów w Irlandii Płn., Szkocji i Walii oraz referendum ws. zmiany ordynacji wyborczej - sugerują nieoficjalne doniesienia. *

Na zdjęciu przywódca liberałów Nick Clegg.

Liczenie głosów oddanych w referendum rozpocznie się po południu. Wynik spodziewany jest wieczorem. Komentator BBC Michael Crick przewiduje, że ok. 60 proc. wyborców odrzuci proponowaną nową ordynację. Rezultaty wyborów do parlamentu w Belfaście będą znane dopiero w weekend.

W Szkocji pojedynek rozgrywa się między laburzystami a szkockimi nacjonalistami (SNP). Szanse obu partii uważane są za wyrównane. Od 2007 r. w Szkocji rządzi mniejszościowy rząd SNP na czele z charyzmatycznym Aleksem Salmondem.

W Irlandii Płn. największa niewiadoma dotyczy skali poparcia dla Demokratycznej Partii Ulsteru (DUP). Jej liderowi Peterowi Robinsonowi zaszkodziły zarzuty finansowych nieprawidłowości. Jeśli DUP wypadnie źle, największą partią w parlamencie może stać się Sinn Fein, a nowym premierem Martin McGuinness.

W Walii Partia Pracy liczy na to, że będzie mogła utworzyć samodzielny rząd. W poprzedniej kadencji rządziła w koalicji z nacjonalistami Plaid Cymru.

Rozpisanie referendum ws. zmiany ordynacji wyborczej - z większościowej, gdzie mandat obsadza kandydat, na którego głosowała zwykła większość wyborców, na taką, w której wyborca głosuje na kilku kandydatów według swych preferencji - było jednym z punktów umowy koalicyjnej konserwatystów z liberałami.

Konserwatyści od początku deklarowali, że są przeciw zmianie, ale jak twierdzą komentatorzy, lider torysów David Cameron miał obiecać przywódcy liberałów Nickowi, Cleggowi, że jego osobista rola w kampanii poprzedzającej referendum będzie niewielka. Niektórzy politycy liberalni, m. in. Lord Paddy Ashdown, sądzą, że Cameron nie dotrzymał tej obietnicy i był zbyt aktywny.

Kampania poprzedzająca referendum doprowadziła do napięć w koalicji, choć obie strony zapewniały, że bez względu na wynik nie jest ona zagrożona.

Kierownictwo Partii Pracy chce zmian, choć część posłów partii jest im przeciwna. Politycy laburzystowscy sądzą, że winę za spodziewany niepomyślny wynik referendum konstytucyjnego ponosi Clegg. W wyborach samorządowych laburzyści agitowali przeciw cięciom rządowych wydatków.

Wyborczy super czwartek jest pierwszym sprawdzianem nastawienia wyborców do rządu od czasu wprowadzenia drastycznych cięć rządowych wydatków na sumę 81 mld funtów do 2015 r.

Liberałowie chcą zmiany ordynacji, ponieważ wielu wyborców uważa, że w obecnej ordynacji głos oddany na nich jest głosem straconym. Sądzą, że w tzw. alternatywnym systemie głosowania mogliby dodatkowo liczyć na głosy tzw. drugiej preferencji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t89422.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;wielkiej;brytanii;referendum;i;wybory,17,0,823569.html) W Wielkiej Brytanii referendum i wybory Od godz. 7 czasu lokalnego (godz. 8 czasu polskiego) Brytyjczycy głosują dziś w ogólnokrajowym referendum ws. zmiany ordynacji wyborczej do Izby Gmin.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t96299.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wielka;brytanie;czekaja;brutalne;oszczednosci,202,0,619722.html) Wielką Brytanię czekają brutalne oszczędności? Ekspert Federal Trust szczególnych cięć spodziewa się jeszcze w tym roku.
Tagi: wybory w wielkiej brytanii, wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz