Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
legalizacja eutanazji
21.05.2013 10:46

Wspomagane samobójstwo. Vermont trzecim stanem, który je zalegalizował

Możliwość taka istnieje już w Oregonie i stanie Waszyngton na północnym zachodzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flubydust/iStockphoto)

Możliwość taka istnieje już w Oregonie i stanie Waszyngton na północnym zachodzie.

Demokratyczny gubernator Vermontu (północny wschód) Peter Shumlin wczoraj po południu (czasu lokalnego) podpisał projekt ustawy, przyjętej w ubiegłym tygodniu przez stanową legislaturę.

W czasie publicznej uroczystości podpisania ustawy umożliwiającej - jak podkreślono - _ godne umieranie _ gubernator zaznaczył, że _ mieszkańcy Vermontu w stanie terminalnym choroby będą mogli teraz mieć kontrolę nad swoim losem _.

Zgodnie z prawem cierpiący na nieuleczalną chorobę mieszkańcy stanu, których dalszą długość życia lekarze szacują na mniej niż sześć miesięcy, będą mogli poprosić o medyczną pomoc w zakończeniu życia. Warunkiem będzie jednak uzyskanie dwóch opinii lekarskich; prawo przewiduje też okres 17 dni przed przepisaniem dawki substancji medycznej, która spowoduje śmierć.

Vermont stał się pierwszym stanem, który zezwolił na samobójstwo wspomagane medycznie na drodze legislacyjnej. Oregon i stan Waszyngton uczyniły to poprzez referendum. W ubiegłym roku podobna inicjatywa poniosła fiasko w Massachusetts i Connecticut, a w tym roku - w stanie Maine.

Media podkreślają, że Vermont często decyduje się na rozwiązania prawne, przyjmowane później w kolejnych amerykańskich stanach. W 2009 roku jako pierwszy zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci; prawodawstwo takie przyjęło od tego czasu 12 z 50 stanów USA. Według ośrodka badania opinii publicznej Pew, 84 proc. Amerykanów jest za tym, by chorzy w terminalnej fazie choroby mieli możliwość zdecydowania o zakończeniu życia.

Czytaj więcej w Money.pl
Belgijski noblista poddał się eutanazji Miesiąc temu de Duve powiedział, że czuje się coraz słabszy i że postanowił zaplanować swe zniknięcie.
Tu 70 proc. wierzących popiera eutanazję _ Chcemy mieć większą kontrolę nad swym życiem i to się przenosi również na decydowanie o swej śmierci _ - uważa brytyjska specjalistka.
Francja: właśnie zalegalizowano eutanazję Pomoc w umieraniu będzie zarezerwowana dla wyjątkowych sytuacji, takich jak niektóre długotrwałe agonie lub niekontrolowane bóle.
Tagi: legalizacja eutanazji, eutanazja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz