Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wspólna batalia Kwaśniewskiego i Coxa o Julię Tymoszenko

0
Podziel się:

Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski liczą na zmiany w prawie pozwalające na leczenie skazanych za granicą.

Wspólna batalia Kwaśniewskiego i Coxa o Julię Tymoszenko
(PAP/Radek Pietruszka)

Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski zaapelowali do ukraińskiego parlamentu o przyjęcie ustawy umożliwiającej leczenie skazanych za granicą. Przedstawiciele misji Parlamentu Europejskiego przekreślili tym samym nadzieje opozycji na ułaskawienie Julii Tymoszenko pod naciskiem Brukseli.

Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski starają się unikać komentowania przebiegu swoich spotkań w Kijowie i w Charkowie. Tym razem jednak w specjalnie wydanym oświadczeniu podkreślają, że po rozmowach z prezydentem, z premierem i opozycją doszli do wniosku, że jedynym wyjściem z sytuacji jest przyjęcie przez Radę Najwyższą ustawy pozwalającej na leczenie skazanych za granicą. Powinno umożliwić to podpisanie umowy stowarzyszeniowej w czasie listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski wskazują nawet, która z zarejestrowanych w Radzie Najwyższej ustaw ma być przyjęta. Chodzi o projekt formalnie niezależnej deputowanej Anżeliki Łabuńskiej - osoby związanej z Ojczyzną Julii Tymoszenko.

Tym samym przedstawiciele Parlamentu Europejskiego odrzucili dwa inne projekty: opozycyjny, przewidujący faktycznie ułaskawienie byłej premier oraz inny, który został przedstawiony przez niezależnego deputowanego Serhija Miszczenkę. Zdaniem ukraińskich ekspertów, ten ostatni został przygotowany we współpracy z Administracją Prezydenta.

Według nieoficjalnych informacji Polskiego Radia, Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski przyjadą na Ukrainę w przyszłym tygodniu. Będzie to plenarny tydzień ukraińskiego parlamentu, kiedy wymieniona przez nich ustawa może zostać przyjęta.

Wcześniej w tym miesiącu prezydent Wiktor Janukowycz zapowiedział, że podpisze przyjętą przez parlament ustawę pozwalającą na wyjazd Julii Tymoszenko na leczenie za granicą, a sama była premier oświadczyła, że zgodzi się na to, jeśli takie rozwiązanie zadowoli stronę europejską.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent spotka się z Julią Tymoszenko Misja Parlamentu Europejskiego udaje się na Ukrainę, gdzie jutro w Charkowie odwiedzi byłą premier Julię Tymoszenko, a pojutrze w Kijowie spotka się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.
Ujawnili, kiedy Tymoszenko ma być wolna Misja wysłanników Parlamentu Europejskiego, a zwłaszcza ich rozmowy na temat Tymoszenko, otoczona jest ścisłą tajemnicą.
Kwaśniewski spotkał się z Tymoszenko Obaj politycy od ubiegłego roku obserwują z ramienia PE postępowania sądowe wobec polityków ukraińskiej opozycji.
Sikorski do Ukrainy: nie grajcie na czas Zdaniem szefa MSZ niepodpisanie umowy stowarzyszeniowej na szczycie w listopadzie byłoby _ kompromitacją tych, którzy obiecywali, a gdyby nie dotrzymali, to mają duży problem. _
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)