Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory
29.03.2011 17:12

Wraca sprawa korupcji w Wałbrzychu

Sąd skierował do ponownego rozpatrzenia protest wyborczy Patryka Wilda.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Wrocławski Sąd Apelacyjny skierował do ponownego rozpatrzenia protest wyborczy jednego z kandydatów na prezydenta Wałbrzycha Patryka Wilda. Rozpatrywanie protestu powinno się rozpocząć w ciągu 30 dni.

Uzasadniając orzeczenie, rzeczniczka prasowa wrocławskiego Sądu Apelacyjnego Małgorzata Lamparska podkreśliła, że nie wszystkie wnioski dowodowe przedstawione w proteście wyborczym Wilda były dotknięte uchybieniem.

_ - Konieczne jest m.in. przesłuchanie pięciu świadków zgłoszonych przez Wilda, którzy mogą potwierdzić proceder kupowania głosów oraz sprawdzenie, ile postępowań było prowadzonych w tej sprawie przez policję, CBA i prokuraturę. Sąd Apelacyjny nie podzielił tym samym opinii sądu pierwszej instancji, że niektóre z wniosków dowodowych zostały złożone za późno _ - mówiła Lamparska.

Sam Wild jest zadowolony z faktu, że jego wątpliwości zostały uznane. _ - Sąd nie powinien wydawać wyroku w takiej sprawie bez zapoznania się z materiałami zebranymi przez prokuraturę i bez przesłuchania świadków, którzy sami się do prokuratury zgłosili. Nie chodzi nawet o to, żeby wiadomości objęte tajemnicą śledztwa zostały przez prokuraturę podane do publicznej wiadomości, ale sąd powinien się z nimi zapoznać _ - powiedział.

Zadowolony z decyzji sądu był także inny kandydat na prezydenta Wałbrzycha Mirosław Lubiński (niezrzeszony). _ - Sąd nierychliwy, ale sprawiedliwy _ - skomentował orzeczenie. Lubiński także złożył protest ws. wyborów w Wałbrzychu, ale później niż Wild, a sąd zawiesił jego rozpatrywanie do czasu rozstrzygnięcia protestu Wilda.

Lubiński zaznaczył, że cofnięcie sprawy do ponownego rozpatrzenia otwiera drogę do uznania w części lub całości protestu złożonego przez Wilda. - _ A jeśli zostanie uznany w części, to być może mój protest sąd uzna w całości _ - podkreślił.

_ -Okazało się, że zgodnie z przysłowiem sąd jest nierychliwy, ale sprawiedliwy. Zależy mi jednak na tym, żeby wszystko odbyło się jak najszybciej, bo im dłużej to trwa, tym gorzej dla miasta. To zawieszenie w próżni nie tylko mnie, ale także samego urzędu miejskiego i pracujących tam urzędników _ - ocenił Lubiński. W II turze wyborów w Wałbrzychu Lubiński przegrał z kandydatem PO Piotrem Kruczkowskim 325 głosami.

Rzeczniczka prasowa prezydenta Wałbrzycha Ewa Frąckowiak podkreśliła natomiast, że prezydent Kruczkowski jest jedną z osób, której najbardziej zależy na tym, żeby ta sprawa została jak najszybciej zakończona. _ - Jej przedłużanie godzi w wizerunek miasta i niczemu dobremu nie służy _ - dodała.

Komitet Wilda złożył protest do sądu w Świdnicy tuż po wyborach samorządowych. Wild domagał się powtórzenia wyborów do rady miasta, powiatu i wyborów na prezydenta Wałbrzycha. Uważał, że doszło do korupcji wyborczej, a głosy na rzecz PO miało kupować co najmniej kilka osób - za niewielkie pieniądze, czy np. worek ziemniaków. Jednak w toku procesu przed świdnickim sądem Wild przyznał, że osobiście nie był świadkiem tego typu zachowań.

Sąd uznał wówczas, że z materiałów przedstawionych nie wynika, aby podczas wyborów doszło do nieprawidłowości. Jego zdaniem Wild przedstawił same _ poszlaki i domniemania _. Według sądu nie wykazał, na jaką skalę doszło do nieprawidłowości ani nawet w których lokalach wyborczych; mężowie zaufania Wilda nie zgłaszali żadnych nieprawidłowości podczas wyborów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t85441.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/beda;powtorne;wybory;w;walbrzychu,166,0,751526.html) Będą powtórne wybory w Wałbrzychu? Kandydat na prezydenta miasta Patryk Wild twierdzi, że jego konkurencja kupowała głosy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/15;glosow;za;300;zl;walbrzyska;afera;wyborcza,191,0,788415.html) 15 głosów za 300 zł? Wałbrzyska afera wyborcza Śledztwo będzie przedłużone o kolejne trzy miesiące.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;rozwiazalo;swoje;struktury;w;walbrzychu,197,0,774597.html) PO rozwiązało swoje struktury w Wałbrzychu Partia Donalda Tuska broni jednak prezydenta Wałbrzycha Piotra Kruczkowskiego.
Tagi: wybory, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz