Notowania

wiadomości
17.06.2013 23:09

Wpływowy polityk odrzuca ideę dwóch państw

Rozmowy utknęły w martwym punkcie z powodu kontynuowania przez Izrael budowy nowych żydowskich osiedli na ziemiach okupowanych w 1967 roku na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pldrtbrennan/CC/Flickr)

Ustanowienia obok Izraela państwa palestyńskiego na okupowanych terytoriach palestyńskich, według Naftalego Bennetta, ministra handlu, przemysłu i pracy oraz lidera partii Żydowski Dom, _ wyczerpała się _.

Przywódca prawicowej partii religijnego syjonizmu nie jest odosobniony w rządzie koalicyjnym premiera Benjamina Netanjahu. Podchodzi sceptycznie do popieranych przez USA prób wskrzeszenia po pięciu latach izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych w oparciu o tę ideę.

Rozmowy utknęły w martwym punkcie z powodu kontynuowania przez Izrael budowy nowych żydowskich osiedli na ziemiach okupowanych w 1967 roku na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Oficjalne stanowisko rządu izraelskiego sprowadza się do deklarowania gotowości wznowienia rozmów z Autonomią Palestyńską bez stawiania wstępnego warunku w postaci zaprzestania dalszej kolonizacji ziem palestyńskich przez żydowskich osadników.

Część Izraelczyków jako argumenty przeciwko powstaniu państwa palestyńskiego wysuwa względy historyczne i religijne, a przede wszystkim względy bezpieczeństwa.

Wielu obawia się, że wycofanie się wojska izraelskiego z niektórych obszarów zostanie wykorzystane przez ugrupowania zbrojne Hamasu, jak to się dzieje w Strefie Gazy, którą Izrael opuścił w 2005 roku.

Według Bennetta polityka dokonywania koncesji terytorialnych przez Izrael poniosła fiasko. _ - Terroryści pojawiają się na wszystkich miejscach, z których Izrael się wycofał _ - twierdzi lider Żydowskiego Domu.

_ - Najważniejszą rzeczą dla Izraela jest terytorium i budowanie, budowanie, budowanie _ - mówi Bennett.

_ - Największym izraelskim problemem, jeśli chodzi o Judeę i Samarię, był i jest brak woli ze strony izraelskich przywódców, aby powiedzieć wreszcie, że ziemia Izraela należy do ludu Izraela _ - mówi Bennett, posługując się biblijną nazwą Zachodniego Brzegu Jordanu.

Główny negocjator z ramienia Autonomii Palestyńskiej, Saeb Erekat, potępiając poglądy przedstawione przez Bennetta, oświadczył: _ - To nie jest izolowany pogląd, lecz potwierdzenie istnienia platformy politycznej i radykalnych poglądów. W ten sposób Izrael oficjalnie zadeklarował śmierć rozwiązania opartego na istnieniu dwóch państw _.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy prezydent nie pomógł uniknąć sankcji Zachód i Izrael podejrzewają Iran o potajemne prace nad uzyskaniem arsenału broni nuklearnej i środków jej przenoszenia.
Wizyta w Auschwitz najważniejsza dla... Benjamin Netanjahu otworzy nową, stałą ekspozycję w muzeum. _ Dla Izraela jest to element kształcenia młodzieży i element definiujący bycie Izraelczykiem _.
Wizytę przygotowuje wojsko, bo MSZ strajkuje Z powodu konfliktu premiera z MSZ wyjazd przygotowuje nie ambasada Izraela w Warszawie, ale wojsko.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz