Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wotum nieufności dla rządu: SLD zgłosił projekt zmian w regulaminie Sejmu

0
Podziel się:

SLD zgłosił w piątek projekt zmian w regulaminie Sejmu - mają one umożliwić
kandydatowi na premiera zabranie głosu podczas debaty nad wnioskiem o konstruktywne wotum
nieufności dla rządu. SLD chce takiej zmiany, bo rozważa własny wniosek o odwołanie rządu.

Wotum nieufności dla rządu: SLD zgłosił projekt zmian w regulaminie Sejmu
(Adrian Grycuk/Wikipedia (CC BY-SA 3.0))

SLD zgłosił projekt zmian w regulaminie Sejmu - mają one umożliwić kandydatowi na premiera zabranie głosu podczas debaty nad wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności dla rządu. SLD chce takiej zmiany, bo rozważa własny wniosek o odwołanie rządu.

Sojusz zapowiedział złożenie projektu nowelizacji regulaminu Sejmu już wczoraj. Ostatecznie projekt ten trafił do marszałek Sejmu Ewy Kopacz dzisiaj, tuż po tym jak swój projekt zmian w sejmowym regulaminie złożył klub PiS. Prawo i Sprawiedliwość domaga się, aby w zaplanowanej na 9 lipca debacie nad konstruktywnym wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska kandydat PiS na premiera prof. Piotr Gliński mógł wystąpić z mównicy sejmowej.

Rzecznik SLD Dariusz Joński składając projekt Sojuszu powiedział dziennikarzom, że odnosi wrażenie, iż _ PiS wcale nie chciało składać takiego wniosku, a zostało do tego zmuszone dopiero wtedy, gdy SLD zapowiedziało, że to zrobi _.

Przyznał także, że SLD wraz z Twoim Ruchem rozważają złożenie własnego wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Tuska i przedstawienie własnego kandydata na premiera, który _ zyskałby poparcie całej opozycji _.

_ - To od marszałek Sejmu Ewy Kopacz zależy w jakim trybie będzie rozpatrywany projekt zmian w regulaminie Sejmu, czy będzie to tryb przyspieszony, i obejmie przyszły tydzień (gdy w Sejmie będzie debata nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności), czy będzie to później _ - mówił Joński.

Przekonywał też, że Sejm _ ośmiesza sytuacja _, w której _ dyskutuje się czy kandydat PiS na premiera prof. Gliński będzie występował na korytarzu sejmowym, czy może poza Sejmem, a może z tabletu _.

Pytany dlaczego SLD składa swój projekt zmian w regulaminie Sejmu, skoro godzinę wcześniej taki sam wniosek złożył PiS, Joński stwierdził: _ Jeśli są dwa wnioski, to pani marszałek Ewa Kopacz chyba zdaje sobie sprawę, że opozycja chce takiej zmiany i poważnie je potraktuje _.

Dodał jednak, że SLD nie będzie nakłaniać Kopacz, by przyspieszać pracę nad zmianami regulaminu tak, by Gliński mógł w przyszłym tygodniu wystąpić w Sejmie. _ Jeśli marszałek Sejmu zdecyduje, że zmiany można wprowadzić jeszcze przed debatą nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności, to SLD poprze szybkie wprowadzenie takich zmian _ - zadeklarował.

9 lipca Sejm zajmie się wnioskiem PiS o wyrażenie konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu. PiS podkreśla, że przy odpowiedniej woli politycznej jest możliwość uchwalenia przez Sejm zmian w regulaminie izby jeszcze w środę 9 lipca rano, by w zaplanowanej na ten dzień debacie nad konstruktywnym wotum nieufności dla rządu Tuska kandydat PiS na premiera mógł już wystąpić z mównicy sejmowej.

Gliński był już kandydatem PiS na premiera przy głosowaniu konstruktywnego wotum nieufności w marcu 2013 roku. Wtedy nie mógł wystąpić, a Jarosław Kaczyński odtworzył na trybunie sejmowej fragment jego wystąpienia z tabletu.

SLD i Twój Ruch także rozważają złożenie wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla rządu. Zgodnie z przepisami będą mogli to jednak zrobić dopiero trzy miesiące po wpłynięciu ostatniego takiego wniosku - w tym wypadku wniosku PiS, który trafił do Sejmu w ubiegłym tygodniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Gliński lekceważy Kopacz. Wystąpi w Sejmie - Muszę zaprezentować oświadczenie sytuacji i powody dlaczego podjąłem się tej misji - tłumaczy.
Kiedy zapadną decyzje personalne w rządzie? -_ Rozmowy koalicyjne trwają _ poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.
PiS odwoła rząd Tuska? "To nasz obowiązek" W przyszłą środę odbędzie się głosowania w sprawie konstruktywnego wotum nieufności.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)