Notowania

służba zdrowia
27.07.2012 11:39

Wolontariat w szpitalach i hospicjach. Jest decyzja ministerstwa

Zmiany ograniczające możliwość korzystania z pracy wolontariuszy przez placówki medyczne miała wprowadzić nowela ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(thelinke/iStockphoto)

Nie będzie zmian dotyczących wolontariatu w szpitalach i hospicjach - poinformowało MPiPS. Zmiany ograniczające możliwość korzystania z pracy wolontariuszy przez placówki medyczne miała wprowadzić nowela ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Jak poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w wyniku konsultacji i opinii wyrażanych przez środowiska zainteresowane problematyką wolontariatu resort postanowił, że nie będzie wprowadzał zmian w ustawie w przepisach regulujących wolontariat.

W rządowym projekcie nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie - który trafić ma do Sejmu jesienią - miał się znaleźć zapis, który wyłączał placówki medyczne z listy podmiotów, w których mogą pracować wolontariusze. Jak tłumaczyli autorzy projektu, wynikało to z ustawy o działalności leczniczej, w myśl której szpitale prowadzą formę działalności gospodarczej, a korzystanie ze świadczeń wolontariuszy przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest sprzeczne z ideą wolontariatu.

Jednak, jak powiedział PAP wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda, resort stoi na stanowisku, że wolontariat powinien być wykorzystywany w jak najszerszym zakresie i nie powinno się ograniczać możliwości korzystania z pomocy wolontariuszy w większym stopniu niż obecnie. Jego zdaniem na pewno nie należy wycofywać wolontariuszy z placówek medycznych.

MPiPS zapowiedziało, że obecne przepisy regulujące kwestię wykonywania świadczeń przez wolontariuszy na rzecz podmiotów leczniczych pozostają w obecnym brzmieniu i dotyczyć będą wszystkich podmiotów prowadzących działalność leczniczą, w tym także podmiotów gospodarczych.

W myśl ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie wolontariusze mogą pracować na rzecz organizacji pozarządowych oraz innych publicznych podmiotów "w zakresie ich działalności statutowej, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej", a także na rzecz podmiotów leczniczych w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej.

W czerwcu, aby rozwiać wątpliwości interpretacyjne dotyczące pracy wolontariuszy w placówkach prowadzących działalność gospodarczą, znowelizowano ustawę o działalności leczniczej, wprowadzając zapis mówiący, że organizacje pożytku publicznego, a także kościoły i związki wyznaniowe (np. te, które prowadzą hospicja) nie będą objęte przepisami o prowadzeniu działalności gospodarczej, co oznacza, że nie będą traktowane jak przedsiębiorstwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz, ile wydamy w 2013 r. na służbę zdrowia Rada NFZ pozytywnie zaopiniowała projekt planu finansowego Funduszu na 2013 roku.
Chcą zlikwidować NFZ. Nie mówią co w zamian Politycy PiS zapowiedzieli, że pod koniec sierpnia przedstawią w Sejmie projekt ustawy zakładający likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia
Hospicja zagrożone jeśli nie będzie... Senat zajmie się zmianami w ustawie o działalności leczniczej. Wcześniej nowelizację uchwalił Sejm.
Tagi: służba zdrowia, hospicja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz