Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wolność słowa w Rosji. Reporter aresztowany niesłusznie?

0
Podziel się:

Swój głos do krytyki dołączyła organizacja Dziennikarze bez Granic. Według niej to pogwałcenie wolności informacji.

Wolność słowa w Rosji. Reporter aresztowany niesłusznie?
(alex-and-r/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) potępiła tymczasowe aresztowanie na dwa miesiące rosyjskiego fotoreportera Denisa Siniakowa w ramach dochodzenia w sprawie protestu ekologów z Greenpeace. Zażądała jego uwolnienia.

_ - Aresztowanie Siniakowa podczas wykonywania obowiązków zawodowych fotoreportera wywołuje zaniepokojenie _ - wyraziła ubolewanie przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović w liście do szefa rosyjskiego Komitetu Śledczego Aleksandra Bastrykina. - _ Mocno wierzę, że zarzuty zostaną uchylone i że Siniakow będzie natychmiast uwolniony _ - dodała.

Denis Siniakow znajdował się na pokładzie statku Greenpeace _ Arctic Sunrise _, gdy działacze organizacji prowadzili na Morzu Barentsa protest przeciwko wydobyciu ropy naftowej w Arktyce. Miał fotografować ich działania - utrzymuje OBWE.

Agencja AFP pisze, że Siniakow pracował w swym życiu zawodowym dla znanych mediów zagranicznych i rosyjskich, w tym dla agencji AFP i Reuters, i dla rosyjskiej strony informacyjnej Lenta.ru.

Swój głos do krytyki ze strony OBWE dołączyła organizacja Dziennikarze bez Granic (RsF), nazywając uwięzienie Siniakowa _ pogwałceniem wolności informacji, które jest nie do przyjęcia _. 30 osób z Greenpeace-owskiego statku zatrzymano pod zarzutem _ piractwa _, za co w Rosji grozi do 15 lat więzienia.

Sąd w Murmańsku orzekł przedłużenie aresztu tymczasowego do dwóch miesięcy dla wielu uczestników akcji na Morzu Barentsa. Są wśród nich ekolodzy z zagranicy, w tym Polak, i fotograf Siniakow.

Czytaj więcej w Money.pl
Polak i inni z Greenpeace trafią za kraty Rosyjscy prokuratorzy zarzucają ekologom próbę zajęcia platformy wiertniczej.
Odpowiedzieli na słowa Putina Wydaje się, że w sprawie zatrzymania aktywistów Greenpeace w Rosji, prezydent Władimir Putin stanął dziś po stronie... Greenpeace. Jak donoszą media, prezydent Władimir Putin podczas odbywającego się właśnie w rosyjskim mieście Salechard spotkania Międzynarodowego Forum Arktycznego, podczas konferencji prasowej powiedział, że aktywiści Greenpeace zatrzymani w Rosji "oczywiście nie są piratami". Zasugerował jednak, że być może ...
Przesłuchania ekologów znacznie przyspieszyły Przesłuchania znacznie przyspieszyły. Sądząc po wszystkim, zakończą się dzisiaj. (...) Zarzutów nikomu nie postawiono - podkreślił Artamonow.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)