Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
satyryk
31.03.2013 17:02

Wolność mediów w Egipcie. Zwolniono z aresztu znanego satyryka

Satyryka aresztowano wczoraj za obrazę islamu, prezydenta, a także za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji w celu zakłócenia porządku publicznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Znany i popularny w Egipcie satyryk Bassam Jussef (na zdj. macha dłonią), aresztowany wczoraj pod zarzutem obrazy islamu i prezydenta Mohammeda Mursiego, został dzień później zwolniony za kaucją w wysokości 15 tys. funtów egipskich (1700 euro) - podały źródła sądowe.

Jussef był dzisiaj przesłuchiwany w Prokuraturze Generalnej. Spędził tam około pięciu godzin.

Satyryk prowadzi w prywatnej telewizji satelitarnej nadawany co tydzień w piątek w porze największej oglądalności program El-Bernameg (Pokaz). Znany jest ze swych imitacji głosu i gestów prezydenta. Jedna z parodii Jussefa oburzyła islamskiego prawnika, który wniósł przeciwko niemu formalną skargę.

Egipska opozycja twierdzi, że w ponad dwa lata po obaleniu przez społeczną rewoltę autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka w kraju nadal nie ma pełnej demokracji, a jej rozwój coraz bardziej krępują zarówno Mursi, jak i islamistyczne Bractwo Muzułmańskie, z którego prezydent się wywodzi. Bractwo oskarża natomiast swych świeckich przeciwników o wzniecanie społecznych niepokojów w sytuacji, gdy nie mogą zdobyć władzy drogą wyborów. Wskazuje też, że nieustanne zamieszki blokują przezwyciężanie dotkliwego kryzysu gospodarczego.

W ubiegłym tygodniu dziesiątki osób zostały ranne, gdy tysiące zwolenników i przeciwników Bractwa starły się w pobliżu jego głównej siedziby w Kairze. Następstwem zajść było aresztowanie kilku działaczy opozycji.

Czytaj więcej w Money.pl
Wzburzenie islamistów. Nie podoba im się... Rząd USA zwrócił się do rządu egipskiego, aby podjął działania w celu położenia kresu nasilającej się w Egipcie przemocy wobec kobiet.
Mursi grozi. "Uczynię to. Jestem na krawędzi" Prezydent Egiptu Mohammed Mursi zagroził podjęciem bliżej nieokreślonych działań na rzecz ochrony państwa.
Krwawe starcia w Egipcie. Co się dzieje? Egipska telewizja państwowa i telewizja Al-Dżazira pokazywały centrum miasta wypełnione antyrządowymi demonstrantami niosącymi flagi i sztandary.
Tagi: satyryk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz