Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wolność słowa na Kubie. Zatrzymano dwóch znanych opozycjonistów

0
Podziel się:

Jak komentuje Reuters, jest to pierwszy przypadek zatrzymania tak znaczących dysydentów, odkąd Kuba i USA zgodziły się nawiązać ponownie stosunki dyplomatyczne.

Wolność słowa na Kubie. Zatrzymano dwóch znanych opozycjonistów
(Yoani Sanchez/public domain)

Znana kubańska dysydentka Yoani Sanchez (na zdjęciu) poinformowała, że policja zatrzymała jej męża Reinaldo Escobara i innego opozycjonistę Eliecera Avilę. Według Elizarda Sancheza, również lidera opozycji, Yoani Sanchez jest przetrzymywana w areszcie domowym.

_ Zabierają mojego męża i Avilę, skutych w kajdanki, do samochodu policyjnego _ - napisała na Twitterze Yoani Sanchez, która jest też niezależną blogerką i dziennikarką.

Escobar jest redaktorem dysydenckiego portalu informacyjnego 14ymedio.com, a Avila przewodzi opozycyjnemu ugrupowaniu Somos Mas.

Jak komentuje Reuters, jest to pierwszy przypadek zatrzymania tak znaczących dysydentów, odkąd Kuba i USA zgodziły się nawiązać ponownie stosunki dyplomatyczne.

Rządowe źródła na razie nie potwierdziły informacji o zatrzymaniu Escobara i Avili. Dziennikarzom Reutera nie udało się też porozumieć z Yoani Sanchez. Według Elizarda Sancheza (nie jest on spokrewniony z Yoani) została ona zatrzymana przez policję we własnym mieszkaniu.

Reuters zwraca uwagę, że dysydentów zatrzymano na kilka godzin przed demonstracją, którą na placu Rewolucji w Hawanie miała zorganizować kubańska performerka Tania Bruguera. Kubańskie władze nie udzieliły zezwolenia na tę manifestację, ale artystka zapowiedziała, że protest się odbędzie.

17 grudnia Waszyngton i Hawana poinformowały, że nawiążą stosunki dyplomatyczne; porozumienie to poprzedziło 18 miesięcy tajnych negocjacji.

W odbywające się pod patronatem Watykanu tajne rozmowy amerykańsko-kubańskie zaangażował się osobiście papież Franciszek. 15 kwietnia 2015 roku Barack Obama i Raul Castro mają się spotkać na Szczycie Ameryk w Panamie, na który Kuba została zaproszona.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie o zniesieniu embarga na Kubie Obecnie 41 proc. Amerykanów uważa, że należy znieść embargo - wynika z sondażu Reutera i ośrodka Ipsos.
Kubę czeka zalew nowych inwestycji Ta karaibska wyspa jest dla Hiszpanów szczególnie ważna - połowa miejsc w hotelach należy tutaj do hiszpańskich sieci.
Castro spotkał z rosyjskim wicepremierem Obaj podkreślili "znakomity" stan stosunków między obu krajami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)