Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Wojsko Ukrainy. Jaceniuk zapowiada zwiększenie wydatków na obronność

0
Podziel się:

- Mamy ambitny cel: przekazanie na bezpieczeństwo państwa do 5 procent PKB - powiedział szef rządu.

Wojsko Ukrainy. Jaceniuk zapowiada zwiększenie wydatków na obronność
(Atlantic Council)

Ukraina znacznie zwiększy wydatki na obronność i dążąc do osiągnięcia standardów NATO zrezygnuje ze statusu państwa znajdującego się poza blokami militarnymi - oświadczył dziś premier Arsenij Jaceniuk.

Przedstawiając na posiedzeniu Rady Ministrów plan działań swojego rządu Jaceniuk powtórzył, że głównym celem polityki zagranicznej państwa jest integracja europejska. Program działalności rządu zostanie zaprezentowany w czwartek w parlamencie.

_ - Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo. Najważniejsze jest finansowanie armii i struktur siłowych. Mamy ambitny cel: przekazanie na bezpieczeństwo państwa do 5 procent PKB, co powinno znaleźć się w projekcie budżetu na przyszły rok _ - powiedział szef rządu.

Jaceniuk ocenił, że najważniejszym wyzwaniem jest agresja Rosji, która od wiosny okupuje Krym i wspiera separatystów w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Zapowiedział w związku z tym ściślejszą współpracę wojskowo-techniczną z Zachodem i kontynuację programu budowy tzw. ściany na granicy z Rosją, która ma powstać w ciągu najbliższych czterech lat.

Premier oświadczył, że Ukraina _ wystąpiła z wieloma pozwami _ przeciwko Rosji do sądów międzynarodowych, w których domaga się odszkodowań za straty wywołane przez agresję. Jeden z pozwów dotyczy złamania przez Rosję konwencji dotyczących walki z terroryzmem.

Szef rządu zaznaczył, że dla efektywnej obrony suwerenności Ukraina musi zwalczyć _ agresora wewnętrznego _, za którego uznał korupcję. Zaznaczył, że w szybkim tempie należy przystąpić do realizacji ustaw antykorupcyjnych, co oznacza powołanie Narodowego Biura Antykorupcyjnego.

Mówiąc o sytuacji gospodarczej kraju Jaceniuk oświadczył, że w związku z działaniami wojennymi na wschodzie jest ona w bardzo złym stanie. - _ Liczby, którymi dziś dysponujemy, świadczą o jednym: mamy do czynienia ze spadkiem produkcji przemysłowej, spadkiem PKB, dewaluacją pieniądza i zmniejszaniem się rezerw. System bankowy także znajduje się w skrajnie skomplikowanej sytuacji _ - podkreślił.

Jaceniuk zapowiedział, że dla ratowania gospodarki rząd ma zamiar ograniczyć listę przedsiębiorstw państwowych, które nie podlegają obecnie prywatyzacji: z 1,5 tys. do 300. Chce także walczyć z monopolistami, wprowadzić obowiązkową deklarację dochodów i wyeliminować system nielegalnych wypłat, który polega na tym, że pracownicy część zarobków otrzymują w kopertach.

Władze zamierzają również urynkowić taryfy energetyczne oraz wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie medyczne.

_ - Mam nadzieję, że parlament zatwierdzi w czwartek program działalności rządu _ - powiedział premier, kończąc wystąpienie. Zwracając się do obywateli i ministrów podkreślił, że najbliższy okres będzie dla nich trudny.

_ - Chcielibyśmy, by zmiany odbywały się szybko, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale życie jest inne. Dlatego czeka nas ciężka praca. Wszyscy na stanowiska! _ - podsumował Jaceniuk.

Czytaj więcej w Money.pl
Litwa dozbroi ukraińską armię - _ Udzielimy Ukrainie wszelkiej pomocy, którą możemy udzielić _ - zapowiedziała prezydent Litwy.
Z całej Rosji jadą konwoje na Ukrainę Organizatorem konwoju jest Ministerstwo do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych.
Wojna trwa. "Wywieziono 2 ciężarówki zabitych" W ciągu ostatniej doby na wschodzie Ukrainy separatyści atakowali wojska rządowe 55 razy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)