Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojska wewnętrzne jadą do Kijowa. Będzie pacyfikacja?

0
Podziel się:

MSW twierdzi, że musi przeprowadzić rotację swoich funkcjonariuszy w związku z zamieszkami w stolicy.

Wojska wewnętrzne jadą do Kijowa. Będzie pacyfikacja?
(PAP/EPA)

6/7

fot: PAP/EPA

W Kijowie nadal niespokojnie. Od wczorajszego popołudnia demonstranci próbują atakować rządową barykadę na ulicy prowadzącej do siedzib Rady Ministrów i parlamentu. Policjanci wieczorem zostali obrzucani koktajlami Mołotowa, spalono też samochody należące do milicji i wojsk wewnętrznych. 3 osoby trafiły do szpitali z ranami i złamaniem.

Według nieoficjalnych informacji, ukraińskie władze ściągają do Kijowa wojska.
MSW twierdzi, że musi przeprowadzić rotację swoich funkcjonariuszy w związku z zamieszkami w stolicy.

Sygnały o wyjeździe wojsk wewnętrznych i oddziałów specjalnych Berkut do Kijowa nadchodzą z zachodniej części Ukrainy: Lwowa, Iwano - Frankowska, Tarnopola i Równego, z położonej na południu kraju Odessy, a także z Doniecka na wschodzie. W niektórych miastach działacze próbują zablokować ruch autobusów i ciężarówek z funkcjonariuszami.

Rzecznik wojsk wewnętrznych twierdzi, że konieczna może być zamiana rannych żołnierzy na nowych. Według MSW, takich funkcjonariuszy jest co najmniej 70.

Oficjalnie władze mają zamiar rozpocząć dziś rozmowy z opozycją, jednak 10 grudnia, gdy do centrum ukraińskiej stolicy przyjechało wiele autobusów z żołnierzami i milicjantami, także tłumaczono to koniecznością rotacji w ich szeregach.

Później jednak przystąpili oni do ataku na barykady, wypchnęli protestujących z dzielnicy rządowej, a następnego dnia podjęli nieudaną próbę likwidacji Majdanu.

Protesty na Ukrainie początkowo w związku z zawieszeniem integracji Ukrainy z Unią Europejską, a potem antyrządowe, trwają od od końca listopada.

Czytaj więcej w Money.pl
Walka z milicją trwa już kilkanaście godzin Licząca około 100 osób grupa młodych ludzi atakuje kamieniami i koktajlami Mołotowa ukryty pod tarczami milicyjny kordon,
Automajdan ruszył na rezydencję Janukowycza Główna kolumna, ponad stu samochodów i busów wyruszyła z centrum miasta.
Janukowycz podpisał amnestię dla Majdanu Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podpisał w poniedziałek ustawę o amnestii dla uczestników proeuropejskich i antyrządowych demonstracji, do których dochodziło od 21 listopada na Majdanie Niepodległości oraz w dzielnicy rządowej w Kijowie - przekazała jego administracja.
USA ponownie grożą Ukrainie sankcjami Waszyngton wzywa władze do dialogu z opozycją.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)