Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojska NATO w Polsce. Donald Tusk: bezpieczni są ci, którzy mogą się bronić

0
Podziel się:

Donald Tusk przestrzega, że napięcie na Wschodzie jest większe niż kiedykolwiek w ostatnich 15-20 latach.

Wojska NATO w Polsce. Donald Tusk: bezpieczni są ci, którzy mogą się bronić
(PAP/Radek Pietruszka)

_ Dzisiaj widać wyraźnie, że NATO będzie naprawdę broniło wszystkich swoich uczestników, szczególnie państw granicznych, takich jak Polska _ - twierdzi premier.
Aktualizacja 11:47

Donald Tusk w TVN stwierdził, że byłby szczęśliwy, gdyby w Polsce stacjonowały dwie brygady wojsk NATO. - _ Ja nie mam takich militarystycznych skłonności. Nie będę liczył żołnierzy, brygad, pułków, nie. Zostawiam to ministrowi obrony narodowej i głównodowodzącym NATO _ - oświadczył.

- _ Natomiast proszę być spokojnym - to wzmocnienie obecności NATO, także militarne, stało się faktem i będzie widoczne w najbliższych dniach i tygodniach. Teraz dyskusja na ten temat dotyczy raczej skali, tempa tego procesu i pewnych technicznych sposobów wzmocnienia obronności Polski _ - dodawał.

- _ Warto pamiętać, w oparciu o naszą historię, ale również wydarzenia ostatnich miesięcy, dotyczące Ukrainy, że bezpieczni są ci, który mają realną możliwość bronienia się, a nie ci, którzy mają coś zapisane w papierach, w traktatach i umowach _ - podsumował.

I chociaż premier uspokajał, że nie sądzi, _ abyśmy w jakimś przewidywalnym czasie doświadczyli czegoś tak dramatycznego, jak wojna w pobliżu naszych granic _, to dodawał, że napięcie w tej części świata jest większe niż kiedykolwiek w ostatnich 15-20 latach, od czasu puczu Janajewa.

_ Dlatego nie ma co udawać, że nic się nie dzieje, bo dzieją się rzeczy rzeczywiście dramatyczne. Ale jeśli pytacie mnie o intuicję, czy jest bezpośrednie zagrożenie wojną w tej chwili - uważam, że nie, ale ono może pojawić się w każdej chwili _ - zaznaczył.

Pytany czy na podstawie informacji, które otrzymuje uważa, że Rosjanie wejdą na wschodnią Ukrainę, odpowiedział: _ Wiemy jedno z całą pewnością, że w sensie logistycznym, technicznym, militarnym Rosja do takiego działania jest gotowa _.

_ Czy takie decyzje polityczne zapadły? Na razie nic na to nie wskazuje, natomiast doświadczenie z ostatnich tygodni, czyli działania na Krymie pokazują, że przywódcy Rosji potrafią zaskoczyć w sensie negatywnym i ten scenariusz wcale nie musi być tak spokojny czy bezpieczny, jak by to niektórzy chcieli widzieć w Europie _ - wskazał.

Zauważył, że nikt normalny nie chce konfliktu zbrojnego i dlatego problem ten jest wypierany _ z całej siły _. Natomiast - podkreślił premier - on jako premier polskiego rządu niestety musi pracować nad bardzo różnymi scenariuszami. _ Zawsze, a w tym szczególnie skomplikowanym czasie, te czarne scenariusze musimy rozpatrywać bardziej serio niż wcześniej _ - konkludował.

Czytaj więcej w Money.pl
NATO: Rosja pogwałciła zobowiązania. Wojskowy przedstawiciel Moskwy odwołany Władze wojskowe Sojuszu mają zaproponować dodatkowe działania służące _ wzmocnieniu zdolności odstraszania _.
PO wyśle list do premiera. Chodzi o język... Politycy podkreślają, że gdyby mowa ta ustawowo została uznana za język regionalny, otworzyłoby to drogę do uzyskania dla niej wsparcia finansowego.
Bazy NATO w Polsce - kosztowne i długotrwałe Wczoraj NATO zdecydowało o wzmocnieniu swojej obecności w krajach Środkowo - Wschodniej Europy. Nie znamy jednak jeszcze szczegółów tego projektu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)