Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamieszki w afryce
11.03.2011 22:32

Wojska Kaddafiego nacierają na Bengazi

Rządowa armia wkroczyła do Ras al-Unuf i Zawiji. Użyła czołgów, lotnictwa i artylerii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Od początku trzeciego tygodniu walk wojska rządowe kontynuują zwycięską ofensywę w kierunku Bragi i Bengazi na wschodzie kraju. - _ Nie mamy odwrotu, będziemy dalej walczyć mimo postawy wspólnoty międzynarodowej _ - oświadczyła rzeczniczka powstańców.

Podczas gdy niedobitki oddziałów powstańczych broniły się jeszcze na przedmieściach Ras al-Unuf i pod osłoną urządzeń rafinerii i zbiorników ropy w porcie odległym o 10 kilometrów od miasta, czołgi, artyleria i lotnictwo rządowe kontynuowały ofensywę w kierunku Bengazi.

Do powstańczej stolicy we wschodniej Libii pozostało 335 kilometrów. Na ich drodze pozostało jeszcze miasto Brega, leżące 30 kilometrów na wschód, na którego rogatkach, zwykle zatłoczonych wojskiem, zagraniczni dziennikarze widzieli tylko niewielu powstańców uzbrojonych w broń automatyczną.

_ Marsz najemników i żołnierzy Kaddafiego na Bengazi wydaje się nie do powstrzymania _ - napisał specjalny wysłannik madryckiego dziennika _ El Pais _.

Rzeczniczka powstańczej Narodowej Rady Libijskiej, Iman Bugaigis, powiedziała w wywiadzie dla katarskiej telewizji Al-Dżazira: _ Jeśli wspólnota międzynarodowa nie ustanowi strefy zakazu lotów nad Libią, będziemy walczyć nadal. Nie mamy odwrotu. (Sekretarz stanu USA) Hillary Clinton mówi, że obawia się Al-Kaidy i wojny domowej. Ale w Libii wybór jest między nami a rodziną Kaddafiego. Nie rozumiem, jak można mieć takie podejście do tej wojny _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t134786.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sankcjami;w;kaddafiego;ale;nie;odpuszcza,229,0,791781.html) Sankcjami w Kaddafiego, ale nie odpuszcza
Syn Kaddafiego i jego prawdopodobny następca, Saif al-Islam, który zapowiedział _ wielką końcową ofensywę _, zwracając się do Europejczyków, oświadczył: _ Jeśli chcą poprzeć milicję (powstańczą), proszę bardzo. Ale uprzedzam, że przegrają. Nie boimy się floty Stanów Zjednoczonych, ani NATO, ani Francji, ani Europy. To jest nasz kraj! _

W innej wypowiedzi telewizyjnej zapowiadał, że _ Libia zostanie wkrótce spacyfikowana i zapanuje tu pokój _. Madrycki dziennik _ El Pais _, który ma w tym kraju swego specjalnego wysłannika, Juana Miguela Munoza, skomentował: _ Będzie to pokój cmentarzy _.

Siły rządowe - podkreślają wszystkie depesze agencyjne z Libii - mają pod dostatkiem nowoczesnego uzbrojenia: broń pancerną, artylerię, lotnictwo szturmowe, a rząd zapowiada, że ściągnie wkrótce na front _ najcięższe rodzaje broni _.

W taktyce wojsk rządowych pojawił się nowy element: Ras al-Unuf zostało zaatakowane również z morza. Podczas ataku na to miasto _ 40 lub 50 żołnierzy na czterech barkach wylądowało koło hotelu Fadeel _ - pisze w depeszy z frontu korespondent AFP.

Jak wynika z depesz agencji Reutera, miasto po zaciętych walkach zostało zdobyte stosunkowo niewielkimi siłami. Atakujący weszli do Ras al-Unuf w sile 150 żołnierzy, którzy posuwali się w kierunku centrum za trzema czołgami.

Na niezbyt dużą liczebność wojsk rządowych liczą powstańcy. Cytowany przez AFP rzecznik Narodowej Rady Libijskiej, Mustafa Ghieraiani, mówi, że siły Kaddafiego _ nie są wystarczająco liczne, aby utrzymać kontrolę nad miastami, które zajmują ma wschodzie kraju _, a linia frontu zmienia się z godziny na godzinę.

Mobilność i skuteczność działań powstańczych utrudnia pogarszająca się łączność. Od czwartku coraz trudniej łączyć się telefonicznie we wschodniej części kraju.

W wojnie elektronicznej rząd oprócz telewizji państwowej stosuje do siania defetyzmu w szeregach powstańców i ich zwolenników SMS-y. W telefonach komórkowych pojawiają się od czwartku zapowiedzi w rodzaju: _ Cieszcie się mieszkańcy Adżabii, dzień wyzwolenia jest bliski _ albo _ Niezadowolony ludzie Bengazi, przygotuj się na dni szczęśliwości, ponieważ wkrótce nadejdzie wyzwolenie _.

W piątek, dzień modlitw u muzułmanów, rząd Muammara Kadafiego ostrzegł mieszkańców Trypolisu, aby po wyjściu z meczetów nie przyłączali się do protestujących przeciwko rządowi. Ostrzeżenie było skierowane także do imamów.

Po odbiciu z rąk powstańców Zawii, miasta u wrót stolicy, zaledwie 40 kilometrów na zachód od Trypolisu, rząd libijski zaprosił tam stu zagranicznych dziennikarzy. Mogli oni obserwować manifestację na cześć Kaddafiego. Jej uczestnicy wznosili po angielsku okrzyki: _ I love Gaddafi, I love Gaddafi _ (Kocham Kaddafiego).

[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t134848.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wyslannik;kaddafiego;negocjowal;w;lizbonie,111,0,791407.html) Wysłannik Kaddafiego negocjował w Lizbonie
Wysłannik Reutera napisał, że miasto jest bardzo zniszczone. Na głównym placu zawieszono na zniszczonych kulami i odłamkami fasadach domów kotary w kolorze zielonym i białym. Wszędzie widać ślady zaciętych walk, jakie powstańcy toczyli w obronie Zawii.

Przywódcy europejscy, którzy zebrali się w Brukseli, zapowiedzieli podjęcie środków, które zwiększą izolację Kaddafiego. Brak jednak poparcia dla prezydenta Francji, Nicolasa Sarkozy'ego, po jednostronnym uznaniu powstańczej Libijskiej Rady Narodowej przez Paryż.

Unia Europejska uznała Radę za _ politycznego partnera do rozmów _ - ogłosił przewodniczący Rady Europejskiej, Herman Van Rompuy, na zakończenie nadzwyczajnego szczytu UE, na którym dyskutowano w Brukseli nad kryzysem libijskim.

Europejscy przywódcy porozumieli się również w sprawie przestudiowania _ wszelkich możliwych środków _ w celu zapobieżenia atakom sił Kadafiego na ludność cywilną.

Szefowie państw i rządów 27 krajów postanowili, że wystąpią o zwołanie specjalnego spotkania na szczycie UE, Ligi Arabskiej i Unii Afrykańskiej w celu przedyskutowania sytuacji w Libii.

- _ Obecne przywództwo Libii powinno natychmiast oddać władzę _ - podkreślił Van Rompuy na konferencji prasowej zwołanej po szczycie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t85045.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sarkozy;za;zbombardowaniem;baz;kaddafiego,120,0,792440.html) Sarkozy za zbombardowaniem baz Kaddafiego Prezydent Francji uzależnił jednak ewentualny atak od wielu warunków decyzji ONZ i Ligi Arabskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t134927.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaddafi;miazdzy;rebeliantow;nato;sie;waha,40,0,792104.html) Kaddafi miażdży rebeliantów. NATO się waha Wojska wierne dyktatorowi wkroczyły do Ras Lanuf. NATO koncentruje siły, także Polaków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t134911.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie;zakaz;lotow;nad;libia;nato;uderzy,135,0,791943.html) Będzie zakaz lotów nad Libią, NATO uderzy? Żołnierze Kaddafiego odbijają kolejne miasta. _ Dziś Zawija, jutro Bengazi, jest tylko Bóg, Muammar i Libia _.
Tagi: zamieszki w afryce, libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz