Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna z Państwem Islamskim. Brytyjczycy przyłączą się do nalotów na IS?

0
Podziel się:

- Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by dopaść tych morderców i dopilnujemy, by spotkała ich kara - oświadczył premier David Cameron po nadzwyczajnym posiedzeniu gabinetu bezpieczeństwa.

Wojna z Państwem Islamskim. Brytyjczycy przyłączą się do nalotów na IS?
(Polaris/East News)

Wielka Brytania zapowiedziała, że wraz z międzynarodową koalicją zlikwiduje Państwo Islamskie (IS), ale nie zadeklarowała, czy brytyjskie lotnictwo weźmie udział w nalotach na pozycje dżihadystów. IS pokazało wczoraj nagranie z egzekucją Brytyjczyka.

_ - Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by dopaść tych morderców i dopilnujemy, by spotkała ich kara _ - oświadczył premier David Cameron po nadzwyczajnym posiedzeniu gabinetu bezpieczeństwa. _ - To nie muzułmanie, to potwory _ - podkreślił.

_ - Nie możemy ignorować (takich incydentów), jeśli mamy zapewnić bezpieczeństwo naszemu krajowi. Krok po kroku musimy odeprzeć, rozmontować i ostatecznie zniszczyć Państwo Islamskie oraz wszystko, co sobą symbolizuje _ - dodał.

Zastrzegł, że Wielka Brytania nie dokona tego w pojedynkę, lecz _ we współpracy z sojusznikami, nie tylko z USA i krajami Europy, ale także z krajami regionu _. IS stanowi _ ogromne zagrożenie _ dla całego Bliskiego Wschodu i musi zostać pokonane dzięki _ kompleksowej i długoterminowej strategii antyterrorystycznej _ - ocenił. Zastrzegł, że nie chodzi o wysłanie na miejsce brytyjskich sił lądowych.

Jak zauważają media, Cameron nie sprecyzował też, czy brytyjskie lotnictwo przyłączy się do nalotów na pozycje IS, do czego coraz głośniej namawiają go deputowani jego Partii Konserwatywnej oraz byli wojskowi. Potrzebowałby do tego zgody parlamentu. Reuters przypomina, że w ubiegłym roku bez powodzenia ubiegał się o taką godę na naloty przeciw siłom rządowym w Syrii.

W nagraniu opublikowanym w sobotę wieczorem przez IS widać egzekucję brytyjskiego zakładnika Davida Hainesa wykonaną przez ścięcie głowy. Brytyjczyk, który w regionie konfliktu zajmował się koordynacją pomocy humanitarnej, został uprowadzony w 2013 roku w pobliżu obozu dla uchodźców w syryjskiej miejscowości Atmeh.

Według ekspertów z amerykańskiego ośrodka SITE, zajmującego się problematyką terroryzmu, w trwającym 2,5 minuty nagraniu znalazła się groźba zamordowania kolejnego brytyjskiego zakładnika. Z kolei arabska telewizja Al-Dżazira podała, że zamaskowany mężczyzna widoczny na nagraniu mówi, że Haines został zabity w odwecie za to, że rząd w Londynie obiecał pomoc wojskową dla Kurdów walczących z Państwem Islamskim w północnym Iraku. Według BBC londyński akcent zabójcy wskazuje, że może to być ten sam mężczyzna, który był na poprzednich nagraniach z egzekucji dwóch amerykańskich zakładników, dziennikarzy Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa.

Brytyjskie MSZ potwierdziło istnienie nagrania, ale wciąż sprawdza jego autentyczność.

W poniedziałek sekretarz stanu USA John Kerry spotka się w Paryżu z szefem brytyjskiego MSZ Philipem Hammondem. Oczekuje się, że egzekucja Hainesa będzie jednym z głównych omawianych tematów.

Czytaj więcej w Money.pl
Egzekucja Brytyjczyka. Pilne posiedzenie Cobry Brytyjski premier zwołał pilne posiedzenie Rządowego Biura Koordynacyjnego znanego jako Cobra. David Cameron i jego najbliżsi doradcy mają zdecydować, jak zareagować na ścięcie przez terrorystów Davida Hainesa.
Australia wyśle wojska do walki z dżihadystami W odpowiedzi na apel USA Australia wyśle siły powietrzne i komandosów do walki z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS) w Syrii i Iraku.
Brytyjski zakładnik zamordowany. "To akt czystego zła" Ofiarą jest pracownik organizacji humanitarnej, David Haines, który został pojmany w Syrii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)