Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syriii. Kierownictwo radykalnej grupy Ahrar al-Szam zginęło w zamachu

0
Podziel się:

Zamachu dokonał samobójca, który wszedł na spotkanie i wysadził się w powietrze.

Wojna w Syriii. Kierownictwo radykalnej grupy Ahrar al-Szam zginęło w zamachu
(AP/FOTOLINK/East News)

Lider i 28 dowódców jednej z najbardziej wpływowych w Syrii rebelianckich grup islamistycznych, Ahrar al-Szam, zostali zabici w zamachu samobójczym, kiedy odbywali spotkanie - poinformowała ich organizacja i Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Wczorajsze spotkanie kierownictwa Ahrar al-Szam, w którym uczestniczyło około 50 osób, w tym przywódca ugrupowania Hasan Abud, miało miejsce w Ram Hamdan w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii - oświadczył Rami Abdel Rahman, szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Dodał, że najprawdopodobniej wszyscy zginęli, choć na razie potwierdzono śmierć 28 osób. BBC pisze, że w ataku mogło zginąć około 40 osób. Zamachu dokonał samobójca, który wszedł na spotkanie i wysadził się w powietrze.

Ahrar al-Szam stanowi część Frontu Islamskiego - koalicji siedmiu islamistycznych grup rebelianckich. Jest jedną z największych i najsilniejszych grup walczących z reżimem prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Chociaż Ahrar al-Szam jest organizacją radykalną i chce wprowadzić w Syrii szariat, to równocześnie walczy z dżihadystami z Państwa Islamskiego, które to ugrupowanie najpewniej dokonało wtorkowego ataku - informuje BBC.

Dżihadystów z Państwa Islamskiego obwiniano również o zabicie w lutym w zamachu samobójczym w Aleppo innego lidera Ahrar al-Szam, Abu Chaleda al-Suriego, i sześciu dowódców bojówek tego ugrupowania.

Do zabicia Hasana Abuda i członków kierownictwa grupy doszło w momencie, gdy Stany Zjednoczone chcą zjednoczyć syryjską opozycję w skoordynowane siły walczące z Państwem Islamskim, które opanowało już spore tereny w Syrii i Iraku i ustanowiło na nich kalifat. Jednak - jak zastrzega BBC - Ahrar al-Szam jest niechętna przewodnictwu USA w tej kampanii. Niemniej w czerwcowym wywiadzie dla BBC Hasan Abud powiedział, że Państwo Islamskie przedstawia sobą _ najgorszy w historii wizerunek islamu _.

Ahrar al-Szam jest prawdopodobnie finansowana przez państwa Zatoki Perskiej - pisze agencja Reutera.

Czytaj więcej w Money.pl
Islamscy bojownicy wypuszczą porwanych Informacji tej nie potwierdziły jak na razie ONZ i Front Al-Nusra. Powściągliwość zachowuje rząd Fidżi, który oświadczył jedynie, że negocjacje z rebeliantami trwają.
Syryjscy rebelianci zaatakowali żołnierzy ONZ Syryjscy rebelianci uprowadzili w czwartek 44 członków misji z Fidżi, a od 75 Filipińczyków w dwóch oddalonych od siebie o kilka kilometrów obozach zażądali złożenia broni; żądanie to nie zostało spełnione.
Syria drugim Afganistanem. Ostrzeżenia Walczący w kraju dżihadyści w ostatecznym rozrachunku staną się zagrożeniem dla swych własnych krajów, tak jak dla Zachodu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)