Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Wypuszą kobiety i dzieci oblężonego mista

0
Podziel się:

Obiecał to rząd syryjski poprzez swą delegację, która negocjuje w Genewie z syryjska opozycją.

Wojna w Syrii. Wypuszą kobiety i dzieci oblężonego mista
(PAP/EPA/DAVID MANYUA)

- _ Będą mogły niezwłocznie je opuścić _ - obiecał rząd syryjski poprzez swą delegację, która negocjuje w Genewie z syryjska opozycją.

Dziś wieczorem potwierdził to wiceminister spraw zagranicznych rządu w Damaszku Fajsal Mekdad. Na konferencji prasowej w Genewie powiedział, że inni cywile będą mogli wyjść z miasta później. Reżim syryjski zażądał jednak listy nazwisk tych osób - poinformował mediator z ramienia ONZ w procesie pokojowym dla Syrii Lakhdar Brahimi.

Rząd w Damaszku - komentują agencje - chce w ten sposób upewnić się, że ci, którzy wyjdą z Hims, jeśli rebelianci na to pozwolą, to rzeczywiście cywile, a nie członkowie zbrojnej opozycji.

Mekdad oświadczył również, że opublikowane przez brytyjski _ Guardian _ zdjęcia około 11 000 zwłok, które dziennik określił jako ofiary tortur stosowanych wobec więźniów reżimu, są _ stanowczo sfabrykowane _.

Historyczne centrum miasta Hims (w środkowo-zachodniej Syrii), jednego z najgorętszych punktów syryjskiego konfliktu zbrojnego, jest otoczone przez siły rządowe od 18 miesięcy jako ognisko zbrojnej opozycji.

Jedynie przy nielicznych okazjach organizacjom humanitarnym udało się dotrzeć tam z pomocą dla cywilnej ludności. Według opozycji pozostaje tam w potrzasku jeszcze około 500 rodzin.

Brahimi powiedział, iż syryjski rząd zwrócił się do opozycyjnego sojuszu o przedstawienie listy osób uwięzionych przez _ różne ugrupowania zbrojne _, aby rozmawiać o ich uwolnieniu.

Opozycja reprezentowana przez Syryjską Koalicję Narodową na toczących się od trzech dni negocjacjach w Genewie zwanych oficjalnie _ procesem pokojowym _ ogłosiła w niedzielę, że przygotowuje listę 7000 ludzi uwięzionych przez rząd Baszara el-Asada. Domaga się ich uwolnienia.

Pierwsza lista przekazana stronie rządowej w niedzielę, zawiera 1000 nazwisk uwięzionych kobiet i 300 nazwisk dzieci.

_ - Mówiliśmy o dziesiątkach tysięcy zatrzymanych i prosiliśmy, aby kwestia więźniów w ogóle była omawiana oddzielnie od sprawy zatrzymanych kobiet i dzieci _ - powiedział w niedzielę dziennikarzom Obeida Nahas, członek ekipy technicznej delegacji Koalicji.

Na początku strony poruszały tematy humanitarne, a w niedzielę, w trzecim dniu starań o ustanowienie pokoju w Syrii podejmowanych w Genewie (był to drugi dzień, w którym delegacje rządu i opozycji spotykały się _ twarzą w twarz _) dominującym tematem porządku dziennego była sprawa więźniów politycznych.

_ - Nie jest to konferencja na temat zagadnień humanitarnych; chodzi jedynie o potwierdzenie dobrej woli obu stron _ - skomentował przebieg rozmów Nahas.

Lakhdar Brahimi powiedział w niedzielę, że najtrudniejsza kwestia - temat możliwego utworzenia rządu przejściowego - zostanie, być może, podjęta w poniedziałek.

Oświadczył też, że _ jest zadowolony _ z dotychczasowego przebiegu negocjacji w Genewie i _ wzajemnego szacunku _, jaki okazują sobie delegacje reżimu syryjskiego i opozycji. _ - Mam nadzieję, że ten stan ducha (obu delegacji) utrzyma się _ - dodał Brahimi.

Czytaj więcej w Money.pl
Wpuszczą konwój humanitarny dla Homs Większa część miasta jest od 18 miesięcy oblężona, jego mieszkańcom brakuje żywności i środków medycznych.
Syria: 20 zabitych w nalocie na targ w Aleppo Zaatakowano zatłoczony warzywny targ w dzielnicy kontrolowanej przez rebeliantów syryjskich.
Około 4 500 zabitych podczas ramadanu Dwie trzecie ofiar stanowią rebelianci, w przeciwieństwie do roku ubiegłego, kiedy byli to cywile - poinformowało w czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)