Notowania

Przejdź na
wiadomości
19.04.2014 10:26

Wojna w Syrii. Szef Al-Kaidy wzywa dżihadystów do jedności

Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri zaprzeczył jakoby zmienił ideologię, co zarzuca mu jedno z ugrupowań islamistycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri zaprzeczył jakoby zmienił ideologię, co zarzuca mu jedno z ugrupowań islamistycznych, i wezwał do jedności dżihadystów w walce z reżimem prezydenta Syrii Baszara el-Asada. W sobotę w internecie ukazał się wywiad z Zawahirim.

Nagranie audio, zrealizowane między lutym a kwietniem br., zostało rozpowszechnione po tym, jak wpływowe ugrupowanie dżihadystyczne działające w Syrii, Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL), oskarżyło kierownictwo Al-Kaidy o to, że _ zawróciło z dobrej drogi _ - poinformował amerykański ośrodek monitorujący działalność islamistów w internecie SITE.

Przywódcy Al-Kaidy _ wszędzie podzielili szeregi mudżahedinów _ - oświadczył rzecznik ISIL Abu Mohammed al-Adnani, którego oświadczenie ukazało się w piątek w internecie na forach dżihadystów. Zawahiri odrzucił te oskarżenia, wspominając że reżim w Damaszku mógł infiltrować ugrupowania dżihadystyczne, żeby siać między nimi podziały. _ Jeśli rozkażę wam walczyć z waszymi braćmi-mudżahedinami, nie słuchajcie mnie. Jeśli rozkażę wam wysadzić się w powietrze w miejscu, gdzie przebywają wasi bracia-mudżahedini, nie słuchajcie mnie _ - zaapelował.

_ Musimy koncentrować się na (...) Ameryce, jej sojusznikach-krzyżowcach oraz syjonistach i ich agentach-zdrajcach, a także nakłaniać całą wspólnotę islamską (arab. ummah), aby przyłączyła się do dżihadu przeciwko nim i odłożyła na bok różnice _ - powiedział Zawahiri w wywiadzie. Podkreślił, że trzeba _ unikać działań, które mogłyby prowadzić do niesprawiedliwego przelewu krwi (...) osób (cywilnych) na targowiskach, na terenach mieszkalnych, a także wśród ugrupowań dżihadystycznych _.

Różnice między Al-Kaidą a ISIL pojawiły się w zeszłym roku, kiedy Zawahiri nakazał tej organizacji ograniczyć działalność w Iraku w związku z oskarżeniami o przemoc wobec ludności cywilnej i innych bojowników islamskich. Zawahiri mianował inne ugrupowanie dżihadystyczne - Front al-Nusra - oficjalną filią Al-Kaidy w Syrii, jawnie dezawuując w ten sposób ISIL - zauważa agencja AFP.

Na początku lutego br. generalne dowództwo Al-Kaidy oświadczyło, że nie ma powiązań z ISIL i nie odpowiada za działania tej organizacji po tym, jak zignorowało ono polecenie Ajmana al-Zawahiriego. ISIl to stosunkowo nieliczne, ale wpływowe ugrupowanie dżihadystyczne, oskarżane o porwania i morderstwa cywilów oraz innych rebeliantów. Opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa zarzuca mu także działanie w interesie reżimu prezydenta Asada.

ISIL jest obecny na północy Syrii, na obszarach kontrolowanych przez rebeliantów walczących z reżimem w Damaszku, oraz na zachodzie Iraku w prowincji Anbar. Dąży do utworzenia na tych terenach własnego islamistycznego państwa. W północnej Syrii od początku stycznia walczy z innymi, bardziej umiarkowanymi grupami rebelianckimi.

Czytaj więcej w Money.pl
Kuba zamrozi aktywa banków. Których? Dokument wyjaśnia, że sankcje te stanowią element zaangażowania (Kuby) w walkę z praniem pieniędzy, finansowaniem terroryzmu i rozprzestrzenianiem broni.
Al-Kaida ustanawia w Faludży swoje prawa Powiązane z Al-Kaidą ugrupowanie pod nazwą Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL), powołało w Faludży trybunał islamski, przed którym chce postawić uprowadzonych przywódców plemiennych i oficera policji.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz