Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Specjalna konferencja pokojowa w Montreux

0
Podziel się:

Uczestniczą w niej przedstawiciele 40 krajów, m.in. szefowie dyplomacji Rosji i USA, a także sekretarz generalny ONZ.

Wojna w Syrii. Specjalna konferencja pokojowa w Montreux
(PAP/EPA)

W szwajcarskim Montreux rozpoczęła się międzynarodowa konferencja, która ma na celu zakończenie trwającego od prawie trzech lat konfliktu w Syrii. Po raz pierwszy ma dojść do rozmów przedstawicieli Damaszku i opozycji na uchodźstwie.

Sekretarz generalny Ban Ki Mun otworzył konferencję, w której uczestniczą delegacje z ok. 40 krajów i organizacji międzynarodowych; wśród uczestników są szefowie dyplomacji Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry.

W czasie ceremonii otwarcia Ban oświadczył, że przed zgromadzonymi stoją wielkie wyzwania. Wezwał strony syryjskiego konfliktu do zaangażowania w celu rozwiązania kryzysu. Zaapelował o zapewnienie organizacjom humanitarnym natychmiastowego dostępu do potrzebujacych w Syrii.

Konferencja, zwana Genewą 2, była wielokrotnie przekładana ze względu m.in. na spory wokół listy uczestników.

Syryjska opozycja groziła bojkotem spotkania po wystosowaniu w ostatnich dniach przez ONZ zaproszenia wobec Iranu, uznawanego za głównego sojusznika syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Ostatecznie po protestach krajów zachodnich Ban Ki Mun wycofał zaproszenie dla Iranu i Syryjska Koalicja Narodowa zapowiedziała swój udział.

Jak się wydaje, stanowiska przedstawicieli syryjskich władz i opozycji są nie do pogodzenia. Opozycja domaga się bezwarunkowego ustąpienia Asada, który pozostaje u władzy od 2000 roku. Damaszek z kolei jako główny cel konferencji określił _ walkę z terroryzmem _ i nie bierze pod uwagę rezygnacji prezydenta.

Irański prezydent Hasan Rowhani oświadczył, że szanse na porozumienie są niewielkie. - _ Z powodu nieobecności na spotkaniu wpływowych graczy wątpię, by Genewa 2 przyniosła sukces, jeśli chodzi o walkę z terroryzmem i możliwości zakończenia kryzysu w Syrii _ - mówił. _ - Konferencja Genewa 2 już poniosła fiasko, jeszcze zanim się rozpoczęła _ - dodał prezydent Iranu.

Wojna domowa trwa w Syrii od marca 2011 roku i według syryjskich obrońców praw człowieka pochłonęła życie ponad 130 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Potajemne spotkanie zachodnich wywiadów - _ Nie sprecyzuję, o które kraje chodzi, ale przedstawiciele wielu z nich odwiedzili Damaszek _ - przyznaje syryjski szef MSZ.
Ostra krytyka za negocjacje pokojowe Izraelski minister obrony Mosze Jaalon zarzuca szefowi amerykańskiej dyplomacji _ obsesyjne działanie z niewłaściwych pobudek i mesjanistycznego zapału _.
Kiedy wywiozą broń chemiczną z Syrii? - _ Domagamy się od rządu syryjskiego, by zintensyfikował swe wysiłki, abyśmy mogli zakończyć krytyczną fazę tej misji absolutnie tak szybko, jak pozwolą warunki _ - zapowiada ONZ.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)