Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc dla syrii
08.02.2014 13:33

Wojna w Syrii. Kilkanaście ofiar bombardowania

Zrzucane zwykle ze śmigłowców tzw. bomby beczkowe, wypełnione materiałami wybuchowymi, paliwem i kawałkami metalu, powodują wielkie straty wśród ludności cywilnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zyzzzzzy/CC BY 2.0/wikimedia commons)
Aleppo od dłuższego czasu jest polem walk

Co najmniej 15 osób zginęło w kontrolowanych przez rebeliantów częściach Aleppo, gdy syryjskie lotnictwo zrzuciło tam bomby beczkowe - podała opozycja. W Hims doszło do zerwania rozejmu, który miał umożliwić dostarczenie pomocy do oblężonego miasta.

Zrzucane zwykle ze śmigłowców tzw. bomby beczkowe, wypełnione materiałami wybuchowymi, paliwem i kawałkami metalu, powodują wielkie straty wśród ludności cywilnej. W sobotę spadło co najmniej pięć takich bomb - przekazał jeden z działaczy ze związanego z opozycją centrum medialnego Aleppo, na północy Syrii.

Także dziś mające siedzibę w Wielkiej Brytanii Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że dzień wcześniej w kontrolowanych przez syryjski rząd dzielnicach Aleppo zginęło 16 osób; w tej grupie było pięcioro dzieci i kobieta.

Z kolei w Hims wybuchły walki - mimo obowiązującego od piątku trzydniowego zawieszenia broni, które miało umożliwić ewakuację cywilów i dostarczenie pomocy humanitarnej. Porozumienie o rozejmie zostało uzgodnione między ONZ a władzami w Damaszku.

ONZ poinformowała, że wczoraj do godzin popołudniowych ewakuowano ze Starego Miasta Hims około 80 osób. Jednak dostawy pomocy humanitarnej przewidziane na sobotę zostały wstrzymane; konwój ONZ z jedzeniem i materiałami medycznymi jest w pogotowiu i czeka na możliwość wjazdu do Starego Miasta.

O ostrzał moździerzowy w Hims wzajemnie obwiniają się obie strony syryjskiego konfliktu - rebelianci i siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. Hims jest jednym z najgorętszych punktów syryjskiego konfliktu zbrojnego. Od ponad 18 miesięcy 13 dzielnic w starej części tego miasta, traktowanego jako centrum rewolucji, jest otoczone przez siły rządowe. Według obrońców praw człowieka, w historycznym centrum miasta uwięzionych jest ok. 2,5 tys. głodujących ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany na szczytach syryjskiej opozycji Ahmad Dżarba, który od lipca 2013 roku stoi na czele Syryjskiej Koalicji Narodowej, w niedzielę został ponownie wybrany na szefa tej konfederacji opozycyjnych ruchów syryjskich - podano w komunikacie.
300 zabitych w ciągu ośmiu dni nalotów Jak sprecyzowało obserwatorium, wśród ofiar śmiertelnych od 15 do 22 grudnia było 87 dzieci, 30 kobiet i 30 rebeliantów.
Trzy naloty, 22 ofiary. W tym 14 dzieci Bomby zostały zrzucone na dzielnice Ard al Hamra, Sahur i Hajdarija.
Tagi: pomoc dla syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz