Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. HRW: Władze syryjskie ponownie użyły broni chemicznej

0
Podziel się:

Aktywiści informują, że wojsko wierne władzom w Damaszku zaatakowało przy jej użyciu w kwietniu trzy miasta.

Wojna w Syrii. HRW: Władze syryjskie ponownie użyły broni chemicznej
(CHINE NOUVELLE/SIPA/EAST NEWS)

Organizacja Human Rights Watch (HRW) ostrzegła, że syryjskie siły rządowe nadal wykorzystują do walki z rebeliantami zakazaną broń. Aktywiści informują, że wojsko wierne władzom w Damaszku zaatakowało przy jej użyciu w kwietniu trzy miasta.

Organizacja z siedzibą w Nowym Jorku poinformowała, że w połowie kwietnia wojska wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi przeprowadziły z wykorzystaniem broni chemicznej ataki na trzy miasta na północy kraju, w których bronili się rebelianci. Podczas tych walk miało najprawdopodobniej dojść do użycia chloru. HRW zaznaczyła, że świadczyć o tym mają m.in. relacje świadków, nagrania wideo i fotografie.

Organizacja informuje, że kanistry z gazem bojowym były umieszczane w beczkach zrzucanych następnie przez wojskowe śmigłowce nad pozycjami zajmowanymi przez rebeliantów.

W czwartek, 8 maja, ONZ ponownie poinformowało, że około 92 procent posiadanej przez Syrię broni chemicznej zostało już wywiezione z jej terytorium bądź zlikwidowane.

W ramach zaproponowanego przez Rosję i zaaprobowanego przez USA porozumienia Syria zgodziła się we wrześniu 2013 roku zlikwidować całość swego chemicznego arsenału, obejmującego łącznie około 1300 ton gazów bojowych i substancji wyjściowych do ich produkcji. Nadzorowanie tego przedsięwzięcia Rada Bezpieczeństwa ONZ powierzyła Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

Zawarcie porozumienia w sprawie broni chemicznej uchroniło Syrię przed amerykańskim atakiem odwetowym za użycie pod Damaszkiem 21 sierpnia ubiegłego roku gazów bojowych, co spowodowało śmierć ponad tysiąca cywilów.

Czytaj więcej w Money.pl
Akcja humanitarna w Syrii zawieszona Decyzja o ponownym wstrzymaniu ewakuacji zapadła wraz z przedłużeniem zawieszenia broni w Hims - po raz drugi - o trzy dni.
Syria spełnia obietnicę w sprawie broni Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) poinformowała dzisiaj, że chemikalia, dostarczone z dwóch obiektów do portu w Latakii, załadowano na duński frachtowiec.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)