Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w syrii
08.08.2012 06:40

Wojna w Syrii. Dramatyczny alarm WHO

Większość fabryk stoi, a w szpitalach występują poważne dziury w zaopatrzeniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

W ogarniętej wojną domową Syrii zaczyna brakować leków - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Według WHO, w kraju notuje się także coraz więcej przypadków chorób przewlekłych.

Przed wybuchem rewolucji 90 procent leków dostępnych w Syrii było produkowanych w kraju. Większość fabryk znajdowała się na terenach ogarniętych obecnie walkami - w Homs, Aleppo i w Damaszku.

Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia Tarik Jaserević poinformował, że większość z tych fabryk została zamknięta, a w syryjskich szpitalach występują poważne braki w zaopatrzeniu.

_ - Według informacji z Syrii, którymi dysponuje WHO, najbardziej brakuje leków na gruźlicę, żółtaczkę, nadciśnienie, cukrzycę i na raka. Brakuje także leków na choroby nerek i przyrządów do hemodializy. Nie ma także odczynników chemicznych potrzebnych do testów krwi, aby zapewnić dobrą jakość w krwi w operacjach chirurgicznych i zabiegach urazowych - _ powiedział Tarik Jaserević.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała również, że część placówek medycznych takich jak przychodnie i szpitale, została zamknięta lub przejęta przez rebeliantów.

Organizacje opozycyjne szacują, że od początku konfliktu w Syrii zginęło około 21 tysięcy osób. Z kolei międzynarodowe organizacje humanitarne mówią o 124 tysiącach Syryjczyków, którzy uciekli do sąsiednich krajów i tam zarejestrowali się jako uchodźcy. Ocenia się, że około półtora miliona Syryjczyków uciekło przed walkami w inne miejsca w kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujący ruch krwawego dyktatora Syryjska telewizja pokazała relację ze spotkania Baszara el-Asada i przedstawiciela Iranu. To pierwsze publiczne wystąpienie prezydenta Syrii od dłuższego czasu.
Tu narodziła się cywilizacja. Wszystko zniknie? Historyczne budynki i tereny starożytnych wykopalisk padają ofiarą grabieży i stają się terenem walk powstańców z siłami lojalnymi wobec reżimu Baszara el-Asada.
Premier uciekł i przeszedł na stronę rebelii Premier Syrii uciekł wraz z rodziną do Jordanii i przeszedł na stronę opozycji - poinformowały źródła opozycyjne oraz przedstawiciele jordańskich władz.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz