Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojna w Strefie Gazy. Będzie kolejne zawieszenie broni

0
Podziel się

Tym razem porozumienie obejmuje 72-godzinny rozejm.

Wojna w Strefie Gazy. Będzie kolejne zawieszenie broni
(PAP/EPA)
bEiRDikB

Izrael i Palestyńczycy porozumieli się dziś wieczorem w sprawie 72-godzinnego rozejmu w Strefie Gazy, który ma wejść w życie we dziś o godz. 8 (godz. 7 w Polsce) - poinformowały egipskie źródła dyplomatyczne. Obie strony przystały na propozycję.

_ - Kontakty Egiptu z poszczególnymi stronami doprowadziły do osiągnięcia 72-godzinnego rozejmu w Strefie Gazy od wtorku rano; do Kairu muszą się jeszcze udać delegacje w celu szerszych negocjacji _ - powiedział przedstawiciel Egiptu.

Azzam al-Ahmed, kierujący delegacją palestyńską, oświadczył agencji AFP, że Palestyńczycy zgadzają się na zawieszenie broni zaproponowane przez Egipt.

bEiRDikD

Nieco później nadeszło potwierdzenie strony izraelskiej. - _ Zgadzamy się rozpocząć wdrażanie egipskiej inicjatywy. Jeśli rozejm zostanie utrzymany, nie będzie konieczności dalszej obecności sił (izraelskich) w Strefie Gazy _ - powiedział anonimowo przedstawiciel Izraela, cytowany przez agencję Reutera.

Do Kairu zaproszone zostały także wysokie rangą delegacje obu stron w celu przeprowadzenia negocjacji zmierzających do wypracowania porozumienia obowiązującego w dalszej perspektywie.

_ Mamy nadzieję, że to zapewni trwałe zawieszenie broni i przywróci stabilność _ - głosi oświadczenie egipskiego MSZ.

Kair, tradycyjny mediator w konfliktach między Izraelem a radykalnym palestyńskim Hamasem, kontrolującym Strefę Gazy, już w ubiegłym tygodniu zaprosił delegacje obu stron do udziału w negocjacjach. Od niedzieli na miejscu obecna była tylko delegacja palestyńska. Izrael odmawiał udziału w spotkaniach, obwiniając Hamas o naruszenie w piątek poprzedniego rozejmu.

bEiRDikJ

Wcześniej w poniedziałek rzecznik izraelskiej armii Moti Almoz oświadczył, że żołnierze mają w Strefie Gazy jeszcze _ wiele misji _ do wykonania. Zasygnalizował, że Izrael ma zamiar utrzymać tam wojsko, choć strona izraelska ocenia, że zniszczyła już wszystkie tunele wykorzystywane przez palestyńskich bojowników.

Po południu wygasło kilkugodzinne zawieszenie broni ogłoszone jednostronnie przez Izrael w celu dopuszczenia do Strefy Gazy pomocy humanitarnej. Izraelskie wojsko i Hamas obwiniały się nawzajem o naruszanie tego rozejmu.

Palestyńskie władze informują, że na skutek ofensywy Izraela rozpoczętej 8 lipca zginęło ponad 1800 Palestyńczyków, w większości cywilów; ponad jedna czwarta spośród 1,8 mln mieszkańców Strefy Gazy musiała opuścić swoje domy. Po stronie izraelskiej zginęło 64 żołnierzy oraz trzej cywile.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia Europejska powinna zadbać o pokój Dziś hiszpański rząd stanowczo potępił niedzielny izraelski atak na oenzetowską szkołę w Strefie Gazy.
Rozejm w Strefie Gazy dobiegł końca Strony konfliktu wzajemnie oskarżają sie o naruszenie warunków zawieszenia broni.
Strefa Gazy otrzyma pomoc Caritas Polska? Zebrane w Polsce fundusze zostaną przekazane Caritas Jerozolima, która zakupi medykamenty i przekaże je zespołowi w Gazie.
bEiRDile
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)