Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Palestynie. Izrael obawia się ostrzału Hamasu i buduje schrony

0
Podziel się:

W Aszkelonie władze miasta wprowadziły specjalny program, by mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie.

Wojna w Palestynie. Izrael obawia się ostrzału Hamasu i buduje schrony
(PAP/EPA)
bECKRuZh

Aszkelon, Aszdod i Sderot - to w ostatnim czasie najczęściej bombardowane przez Hamas miasta w Izraelu. Wszystkie leżą obok granicy z Gazą i od początku wojny to właśnie tam najczęściej słychać syreny alarmowe, a mieszkańcy nawet kilka razy dziennie biegną do schronów.

Tak samo było w czasie poprzednich wojen z Hamasem w 2009 i 2012 roku. W Aszkelonie władze miasta wprowadziły specjalny program i budują kolejne schrony, by mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie.

Ofri ma 70 lat i mieszka w Aszkelonie od urodzenia. Wysłannikowi Polskiego Radia Wojciechowi Cegielskiemu pokazał dużą dziurę w drodze w centrum miasta. To właśnie tu w czasie wojny w 2009 roku spadła jedna z rakiet.

bECKRuZj

W sumie takich pocisków, które eksplodowały w centrum Aszkelonu, było 15, a od 2006 roku, kiedy Hamas przejął władzę w Gazie, miasto było ostrzeliwane ponad pół tysiąca razy. _ - To bardzo nieprzyjemne uczucie. Za każdym razem, gdy słychać syreny, trzeba zbiegać do schronu, a ja jestem stary i nie mam siły _ - powiedział Ofri.

W ostatnich latach władze Aszkelonu zainwestowały tysiące szekli, by wybudować nowe schrony dla mieszkańców. Teraz 85 procent domów ma już swoje schrony, a około 25 tysięcy ludzi używa 144 publicznych schronów. Ale wciąż około 6 tysięcy osób nie ma bezpiecznego miejsca w pobliżu własnego domu.

_ - Sporo budynków powstało w latach 50. i 60. i nie mają one bezpiecznych schronisk - powiedział wysłannikowi Alan Marcus z ratusza w Aszkelonie. _ Teraz zbieramy informacje, jaki dystans mają poszczególni mieszkańcy do publicznych schronów i staramy się wybudować kolejne, by rozwiązać ten problem _. Częściowym rozwiązaniem okazał się system Żelazna Kopuła, który w czasie obecnej wojny zestrzelił wszystkie pociski, lecące na centrum miasta. _

_ _

bECKRuZp

Izraelska armia ocenia, że w czasie obecnego konfliktu Hamas wystrzelił ponad 3200 rakiet. Wiele z nich zostało zastrzelonych, ale część pocisków spowodowała szkody w miastach na południu Izraela. Od odłamków zginęły w sumie 3 osoby.

Zobacz manewry izraelskich wojsk

_ Czytaj więcej w Money.pl [ ( http://static1.money.pl/i/h/18/m315666.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna;w;strefie;gazy;izrael;wznowil;ataki;pierwsza;ofiara;nalotu,54,0,1596214.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Izrael wznowił atak na Gazę, zginęło dziecko Źródła medyczne poinformowały, że w wyniku bombardowania okolic jednego z meczetów w Gazie śmierć poniósł mały chłopiec, a sześć osób zostało rannych. [ ( http://static1.money.pl/i/h/116/m255348.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konflikt;w;strefie;gazy;niemcy;powinny;pokierowac;misja;pokojowa,92,0,1595484.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Niemcy są kierowniczą
siłą w Europie"
- To oczywiste. Niemcy jako naród, który jest kierowniczą siłą polityczną w Europie, musi przejąć decydującą rolę w konflikcie w Strefie Gazy - powiedział minister spraw zagranicznych Izraela. [ ( http://static1.money.pl/i/h/146/m315026.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/konflikt;w;strefie;gazy;izraelski;ostrzal;unieruchomil;jedyna;elektrownie,227,0,1589987.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Czołgi ostrzelały elektrownię. Gaza bez prądu Agencja Associated
Press zwraca uwagę, że jeszcze przed atakiem na elektrownię ludność Strefy Gazy borykała się z poważnymi niedoborami w dostawach energii elektrycznej. _

bECKRuZK
KOMENTARZE
(0)