Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojna w Libii. 30 osób zginęło w walkach w Bengazi

0
Podziel się

Na wschodzie Libii trwają zacięte walki między siłami libijskimi a islamistycznymi bojownikami. Walki toczyły się z użyciem pocisków rakietowych i lotnictwa.

Wojna w Libii. 30 osób zginęło w walkach w Bengazi
(Marcilhacy Cyril/ABACA/EAST NEWS)
bEpXEXTp

Na wschodzie Libii trwają zacięte walki między siłami libijskimi a islamistycznymi bojownikami. Walki toczyły się z użyciem pocisków rakietowych i lotnictwa - pisze Reuters.

Agencja Associated Press podała, że libijski samolot myśliwski rozbił się w Bengazi w rejonie starć islamistycznych milicji z siłami lojalnymi wobec generała w stanie spoczynku Chalifa Haftara, który od 16 maja prowadzi _ operację antyterrorystyczną _ na wschodzie kraju.

Jak poinformował rzecznik tzw. Armii Krajowej pod dowództwem generała, myśliwiec rozbił się we wtorek z powodów technicznych; pilot miał się bezpiecznie katapultować. Tymczasem islamiści poinformowali, że to oni zestrzelili maszynę.

bEpXEXTr

Bengazi, największe miasto na wschodzie Libii, pozostaje w praktyce pod kontrolą islamistów od czasu obalenia reżimu Muammara Kadafiego w 2011 roku. Islamiści nie uznają nowych władz centralnych.

W Bengazi dochodzi prawie codziennie do starć sił prorządowych z radykalnymi ugrupowaniami. Jedno z nich, Ansar Aszaria, uważane jest przez USA za organizację terrorystyczną.

Sytuację dodatkowo komplikuje generał Haftar. Wojskowy popierany jest przez liczne oddziały armii, w tym eskadry lotnicze; przez przeciwników generał oskarżany jest o dokonanie w istocie zamachu stanu.

Niestabilna sytuacja panuje również w stolicy Libii Trypolisie, gdzie rywalizujące milicje walczą o kontrolę nad lotniskiem. Tymczasowy rząd centralny jest słaby i dotychczas nie zdołał zorganizować w pełni profesjonalnej armii i policji.

bEpXEXTx
Czytaj więcej w Money.pl
Tragiczne doniesienia. Już 43 ofiary starć Ponad sto osób zostało rannych. Poprzedni bilans mówił o 24 zabitych i ponad 50 rannych.
Libijczycy uwolnili egipskich dyplomatów Źródła w służbach bezpieczeństwa twierdzą, że porywacze uwolnili trzech pierwszych mężczyzn w ramach układu między Trypolisem a Kairem.
Płoną zbiorniki paliwa. _ Bardzo niebezpiecznie _ Libijski rząd ostrzegł przed przed _ katastrofą dla ludzi i środowiska _.
Tragedia - uciekinierzy zatruli się spalinami Na drewnianej łodzi długości 25 metrów w ścisku zmieściło się około 400 osób. Rejsu z Afryki nie przeżyło 18 z nich.
bEpXEXTS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)