Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Libanie. Islamiści niemal opuścili miasto Arsal przy granicy z Syrią

0
Podziel się:

O wycofaniu się dżihadystów powiadomił agencję Reutera sunnicki duchowny, który uczestniczył w mediacjach między stronami konfliktu.

Wojna w Libanie. Islamiści niemal opuścili miasto Arsal przy granicy z Syrią
(Zoriah/Flickr)

- _ Libańskie miasto Arsal, w którym na początku sierpnia toczyły się walki sił rządowych z dżihadystami, jest wolne od islamistów _ - poinformowali dzisiaj świadkowe. Wycofujący się bojownicy pojmali jednak libańskich żołnierzy.

O wycofaniu się dżihadystów powiadomił agencję Reutera sunnicki duchowny, który uczestniczył w mediacjach między stronami konfliktu. Podkreślił, że podczas opuszczania miasta islamiści zabrali ze sobą pojmanych wcześniej żołnierzy libańskiej armii. Zanim do tego doszło siły bezpieczeństwa Libanu i bojownicy powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra ustalili zawieszenie broni.

Wojsko libańskie potwierdziło, że 22 żołnierzy uznano za zaginionych. Armia podała także, że udało jej się uwolnić siedmiu żołnierzy pojmanych podczas walk. Po ich oswobodzeniu do miasta przyjechało około 20 karetek Czerwonego Półksiężyca, aby ewakuować rannych.

Bojownicy Frontu al-Nusra atakowali od soboty, 2 sierpnia, posterunki żołnierzy na obrzeżach miasta Arsal. Starcia wybuchły po aresztowaniu domniemanego członka syryjskiej organizacji powiązanej z Al-Kaidą. Agencja Associated Press poinformowała, że w walkach zginęło co najmniej 17 żołnierzy libańskich. W mieście Arsal znajduje się duży obóz dla uchodźców z ogarniętej wojną sąsiedniej Syrii.

Front al-Nusra działa głównie na terytorium Syrii i Iraku, gdzie bierze udział wraz z dżihadystami z Państwa Islamskiego w walkach z tamtejszymi siłami rządowymi. W listopadzie 2013 roku przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri nakazał rozwiązanie Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL - przekształconego obecnie w Państwo Islamskie), zlecając swym bojownikom podporządkowanie się Frontowi al-Nusra, by zjednoczyć swe oddziały w Syrii. Rozwiązanie struktur ISIL nie powiodło się, doszło za to do szeregu starć wśród radykalnych grup.

W grudniu 2012 roku Stany Zjednoczone wpisały Front al-Nusra na listę organizacji terrorystycznych. W szeregach Frontu są głównie Syryjczycy, ale także wielu dżihadystów z zagranicy: Arabowie, w tym Palestyńczycy, przybysze z Kaukazu i Azji Środkowej, z północnej i wschodniej Afryki, a także z Europy.

Czytaj więcej w Money.pl
Libańska armia straciła 16 żołnierzy Zginęły też dziesiątki uzbrojonych napastników, którzy zaatakowali pozycje wojskowe w Arsal na wschodzie kraju.
Islamiści w Iraku terroryzują szyickie rodziny Tylko z Al Jazaer, jednej z trzech dzielnic Mosulu, w których dokonano masowych aresztowań, sunniccy dżihadyści wywieźli w nieznanym kierunku osiem rodzin należących do ludu Szabak, konfiskując ich mienie, pieniądze i mieszkania.
Norwegowie czekają na atak islamistów? Drugi dzień z rzędu na norweskich lotniskach i dworcach kolejowych rozmieszczono dodatkowe siły.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)