Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Iraku. Terroryści zajęli największe chrześcijańskie miasto Iraku

0
Podziel się:

Według świadków większość mieszkańców Tal Kaif uciekła przed dżihadystami do prowincji Dahuk w północnym Iraku, znajdującej się w granicach irackiego Kurdystanu.

Wojna w Iraku. Terroryści zajęli największe chrześcijańskie miasto Iraku
(marsmettnn tallahassee/Flickr)

Dżihadyści ze zbrojnej organizacji Państwo Islamskie zdobyli Bachdidę oraz sąsiednie tereny, opuszczone w nocy przez kurdyjskie oddziały - podali dzisiaj zbiegli z miasta mieszkańcy i duchowny.

_ - Miasta Bachdida (Karakosz), Tal Kaif, Bartella i Karemlesz zostały opuszczone przez mieszkańców i obecnie znajdują się pod kontrolą rebeliantów _ - powiedział agencji AFP chaldejski arcybiskup Kirkuku i As-Sulajmanii, Joseph Thomas.

Tal Kaif znajduje się ok. 20 km na północ od Mosulu, drugiego co do wielkości miasta Iraku, od blisko dwóch miesięcy okupowanego przez islamistów. Pozostałe trzy zajęte miasta znajdują się w podobnej odległości na południowy wschód od Mosulu.

Reuters, powołując się na świadków, podaje, że islamiści zajęli również miasta Makmur i Al-Kwair.

Według świadków większość mieszkańców Tal Kaif uciekła przed dżihadystami do prowincji Dahuk w północnym Iraku, znajdującej się w granicach irackiego Kurdystanu.

Od rozpoczęcia w czerwcu swojej ofensywy sunnicy bojownicy nie byli tak blisko Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego. W niedzielę na terenach kontrolowanych uprzednio przez siły kurdyjskie dżihadyści przejęli kontrolę również nad największą w Iraku tamą na rzece Tygrys koło Mosulu i polem naftowym na północy kraju.

Państwo Islamskie kontroluje obecnie znaczne obszary w północnym i zachodnim Iraku oraz w Syrii. Na zajętych terenach proklamowało sunnicki kalifat, w którym obowiązuje szariat.

Czytaj więcej w Money.pl
Dwie Hiszpanki chciały dołączyć do Al-kaidy To pierwszy w Hiszpanii przypadek zatrzymania kobiet, które chciały dołączyć do dżihadystów.
Armia Libanu walczy z dżihadystami. 16 ofiar Do starcia doszło w położonym przy granicy z Syrią mieście Arsal.
Kazali obrzezać kobiety. ONZ reaguje _ - Jesteśmy poruszeni faktem, że wskutek tego nakazu może ucierpieć do czterech milionów kobiet i dziewcząt - _ dodała przedstawicielka ONZ.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)