Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojna w Gazie. Celem ostrzału był dom przywódcy Hamasu

0
Podziel się

Armia izraelska oznajmiła, że próby zabicia Deifa są uzasadnione.

Wojna w Gazie. Celem ostrzału był dom przywódcy Hamasu
(PAP/EPA)
bDZPiiFx

Celem ostrzału izraelskiego, w wyniku którego zginęły w domu w Gazie kobieta i dziecko, był jeden z głównych dowódców palestyńskiego Hamasu Mohammed Deif - oświadczyła ta organizacja. Armia izraelska oznajmiła, że próby zabicia Deifa są uzasadnione.

Izrael dokonał - według strony palestyńskiej - 35 ataków z powietrza; pocisk trafił we wtorek w położony w Gazie dom, w którym przebywały kobieta i dwuletnie dziecko. Jeden z przywódców Hamasu Musa Abu Marzuk oświadczył w Kairze, że były to żona i córka Deifa. Nie jest jasne, czy on sam przeżył atak.

Deif, dowódca zbrojnego skrzydła Hamasu pod nazwą Brygady Ezedina al-Kasama, jest od lat na liście poszukiwanych przez Izrael jako organizator zamachów samobójczych, które spowodowały ofiary śmiertelne. Uważany jest też za nieoficjalnego szefa obecnej kampanii zbrojnej Hamasu przeciwko Izraelowi - pisze Reuters. W przeszłości kilka razy uszedł cało z ataków, choć - jak podaje BBC - podobno w ich wyniku jest niepełnosprawny.

bDZPiiFz

Szef MSW Izraela Gideon Sa'ar oświadczył w radiu wojskowym, że Deif jest _ uprawnionym celem _ ataków i jeśli pojawia się _ możliwość zlikwidowania go _, to powinno się ją wykorzystać.

Hamas wystrzelił z Gazy kilkadziesiąt rakiet na terytorium Izraela, w tym na Tel Awiw i Jerozolimę. Część rakiet eksplodowała w rejonie Tel Awiwu, a jedna z nich spadła - według źródeł palestyńskich - na lotnisko Ben Guriona w tym mieście.

Izrael nie potwierdził tej informacji. W odpowiedzi na ataki Hamasu premier Izraela Benjamin Netanjahu nakazał izraelskim negocjatorom uczestniczącym w Kairze w rozmowach pokojowych, by powrócili do kraju.

Rozmowy miały na celu wypracowanie stałego zawieszenia broni, które zakończyłoby trwający od 8 lipca konflikt zbrojny.

bDZPiiFF
Czytaj więcej w Money.pl
Izrael dopuścił się zbrodni? Gaza w ogniu Palestyńczycy nie mogą opuścić Strefy Gazy i tym samym nie mają szans na uratowanie życia.
Izrael wezwał sto tysięcy Palestyńczyków do ewakuacji Liczba zabitych w trwającej od 8 lipca operacji wojska wzrosła do 204. To nie koniec?
Samoloty bombardują domy szefów Hamasu Wyrażane są obawy, że inwazja lądowa Izraela na gęsto zaludnioną Strefę Gazy, liczącą 1,8 mln mieszkańców, jest coraz bardziej prawdopodobna.
bDZPiiGa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)