Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Afganistanie. Odwołano ważne spotkanie

0
Podziel się:

Planowana wspólna konferencja prasowa prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja i przebywającego w Kabulu sekretarza obrony USA Chucka Hagla została odwołana ze względów bezpieczeństwa.

Wojna w Afganistanie. Odwołano ważne spotkanie
(ec.europa.eu)

Planowana wspólna konferencja prasowa prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja i przebywającego w Kabulu sekretarza obrony USA Chucka Hagla została odwołana ze względów bezpieczeństwa - poinformowali przedstawiciele władz amerykańskich.

Odmówili podania szczegółów zagrożenia, lecz wiadomo, że konferencję odwołano w dzień po zamachu samobójczym w Kabulu. Poruszający się na rowerze sprawca zdetonował ładunek wybuchowy przed afgańskim ministerstwem obrony, zabijając dziewięć osób i raniąc 14 innych. Tego samego dnia w zamachu samobójczym w mieście Chost, stolicy prowincji o tej samej nazwie na wschodzie kraju, zginęli afgański policjant i ośmioro cywilów.

Pragnący zachować anonimowość przedstawiciele władz amerykańskich powiedzieli, że Karzaj i Hagel planowali spotkanie prywatne.

Rzecznik Pentagonu George Little zapewniał, że odwołanie konferencji prasowej nie ma nic wspólnego z wcześniejszą wypowiedzią prezydenta Karzaja, który sugerował, że talibowie i USA działają zgodnie, by przekonać Afgańczyków, że przemoc się pogłębi, jeśli większość zagranicznych wojsk opuści Afganistan w przyszłym roku. Dowódca Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie amerykański generał Joseph Dunford nazwał ten zarzut "zdecydowanie fałszywym".

Wczorajsze wybuchy, jak powiedział Karzaj, miały przekonać ludzi, że talibowie wrócą, gdy Amerykanie się wycofają.

Karzaj znany jest z takich prowokacyjnych publicznych wypowiedzi zwłaszcza pod adresem USA, z którymi, jak pisze Reuters, ma nieproste stosunki.

Wizyta Hagla - pierwsza jego podróż od objęcia urzędu pod koniec lutego - nastąpiła w czasie, gdy USA i ich sojusznicy w NATO przygotowują się do ostatecznego wycofania międzynarodowych sił z Afganistanu, co ma nastąpić w roku 2014.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Afganistanu zaatakował NATO Australijska armia, wyraziła w niedzielę głębokie ubolewanie z powodu śmierci dwóch kilkuletnich chłopców zabitych w operacji na południu Afganistanu.
Barack Obama wycofa wojsko wcześniej? Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiada, że nie przestanie ścigać _ resztek Al-Kaidy _.
Na to Niemcy wydadzą 150 milionów euro Merkel zadeklarowała, że również po 2014 roku, Niemcy będą chętnie wspierać ten kraj finansowo.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)