Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojna w Afganistanie. Barack Obama wycofa wojsko wcześniej?

Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiada, że nie przestanie ścigać resztek Al-Kaidy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(The U.S. Army/CC/Flickr)

Możemy przyśpieszyć w tym roku przekazywanie Afgańczykom zadań ochrony bezpieczeństwa ich kraju i wycofywanie z Afganistanu wojsk USA - powiedział prezydent Barack Obama po spotkaniu z afgańskim prezydentem Hamidem Karzajem.

Nadal jednak - jak wynika z wypowiedzi prezydentów - sporna pozostaje kwestia immunitetu dla pozostającego ewentualnie po 2014 roku w Afganistanie ograniczonego kontyngentu wojsk amerykańskich.

Na wspólnej konferencji prasowej z Karzajem w Białym Domu Obama powiedział, że od wiosny tego roku charakter misji NATO w Afganistanie _ zasadniczo się zmieni _.

_ - Na wiosnę Afgańczycy będą w stanie przejąć przywództwo. Nasza obecność odtąd będzie inna; będziemy głównie pomagać oddziałom afgańskim i je szkolić _ - powiedział prezydent. Podkreślił jednak, że nadal będzie to oznaczało udział sił USA i NATO w walkach.

- _ Plan zakończenia interwencji NATO w Afganistanie uchwalony na szczycie sojuszu w Chicago w ubiegłym roku _ - kontynuował Obama - _ przebiega pomyślnie. Przewiduje on wycofanie wojsk NATO z Afganistanu do końca 2014 r. z możliwością pozostawienia tam potem ograniczonego kontyngentu. _

_ - Nasze cele będą wtedy dwojakie. Po pierwsze, szkolić wojska afgańskie, doradzać im i pomagać. A po drugie, zapewnić, żebyśmy nadal skutecznie ścigali resztki sił Al-Kaidy. To będzie bardzo ograniczona misja _ - oświadczył.

Zapytany, ile wojsk pozostanie po 2014 r., prezydent odpowiedział, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.

_ Wciąż zbieram rekomendacje dowódców w tej sprawie. Musimy być pewni, że nie zmarnujemy tego, co dotąd osiągnęliśmy. Nie mogę więc jeszcze podać dokładnej liczby (żołnierzy) _ - powiedział.

Nieoficjalnie przedstawiciele administracji informują, że na razie przewiduje się pozostawienie w Afganistanie po 2014 r. od 3 do 9 tysięcy żołnierzy USA.

Wielu ekspertów ostrzega jednak, że liczba ta może się okazać niewystarczająca. Obawiają się oni, że po wycofaniu większej części wojsk USA i NATO w Afganistanie zapanuje chaos albo recydywa władzy talibów.

Obama i Karzaj potwierdzili, że zostaną podjęte kolejne próby dialogu z talibami. Negocjacje z nimi mają się odbyć w Katarze. Poprzednie rozmowy zostały zerwane.

Karzaj powiedział, że w jego rozmowie z Obamą _ nastąpił postęp _ w spornych kwestiach. Na konferencji pojawił się jednak sygnał rozbieżności w sprawie immunitetu sądowego dla wojsk USA, które pozostaną w Afganistanie po 2014 r. Waszyngton nie zgadza się, by w razie podejrzenia przestępstw, podlegały one sądom afgańskim.

Obama podkreślił, że żadne wojska nie pozostaną w Afganistanie _ bez zapewnienia, że nasi żołnierze nie będą podlegali jurysdykcji innego państwa (niż USA) _.

Karzaj zasugerował, że sprawa ta nie jest jeszcze uzgodniona.

_ Rozumiemy, że kwestia immunitetu jest ważna dla USA. Dla nas ważna jest nasza suwerenność. Mogę zwrócić się do narodu afgańskiego i argumentować za immunitetem _ - powiedział.

Podkreślił jednak, że więzienia i areszty dla podejrzanych o terroryzm w Afganistanie, którymi zawiaduje obecnie wojsko USA zostaną po 2014 r. przekazane pod kontrolę rządu afgańskiego.

Waszyngton starał się wcześniej, by pozostały one pod kontrolą USA.

Karzaj zapewnił też, że z wygaśnięciem jego obecnej kadencji ustąpi ze stanowiska prezydenta. Oświadczenie to spotkało się ze sceptycznymi komentarzami w mediach amerykańskich.

Obama, zapytany czy wojna w Afganistanie warta była poniesionych ofiar i kosztów, odpowiedział, że zasadniczy jej cel - rozgromienie Al-Kaidy - został osiągnięty.

_ Wszyscy pamiętamy, dlaczego tam weszliśmy. Było to absolutnie słuszne. Osiągnęliśmy nasz główny cel, jakim było rozbicie Al-Kaidy _ - oświadczył.

Przyznał jednak, że USA _ nie osiągnęły wszystkich celów _ wojny.

Czytaj więcej w Money.pl
Skończą wojnę, ale zostawią tam 10 tys. armię Administracja prezydenta USA Baracka Obamy chce pozostawić 10 tys. amerykańskich żołnierzy w Afganistanie po oficjalnym zakończeniu działań bojowych w tym kraju pod koniec 2014 roku .
"Zabijanie cywilów zagraża paktowi z USA" Prezydent Afganistanu ostrzegł, że zatwierdzonemu w ubiegłym tygodniu przez prezydenta USA Baracka Obamę paktowi strategicznemu grozi utrata znaczenia, jeśli nie zagwarantuje się bezpieczeństwa afgańskich cywilów przed atakami NATO.
Obama mówi, jak i za co odbuduje Amerykę Prezydent Barack Obama oświadczył, że pokonanie Al-Kaidy jest w zasięgu ręki i że czas już, żeby Ameryka zwróciła uwagę na problemy wewnętrzne.
Tagi: wycofanie wojsk z afganistanu, obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz