Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna światopoglądowa w Polsce. Tak komentują ją politycy

0
Podziel się:

Demokratyczne państwo jest zagrożone? Leszek Miller oburzony.

Wojna światopoglądowa w Polsce. Tak komentują ją politycy
(PAP/Paweł Supernak)

Które prawo jest w Polsce obowiązujące - Boże czy stanowione przez parlament? Ta kwesta wzbudziła bardzo silne emocje posłów. Poróżniła także ostro kard. Stanisława Dziwisz i szefa SLD Leszka Millera. Posłowie innych partii także żywo komentują kontrowersyjne słowa duchownego.

Podczas obchodów Bożego Ciała kardynał Stanisław Dziwisz powiedział, że Kościół przypomina człowiekowi o nadrzędności prawa Bożego nad prawem stanowionym przez prawodawcze instytucje.

Leszek Miller z SLD uznał, że to wypowiedź, która nie dziwiłaby w państwie Ajatollaha Chomeiniego. Żąda by do kwestii nadrzędności władz ustosunkował się prezydent. Inni politycy Leszka Millera nie popierają.

W homilii wygłoszonej z okazji Bożego Ciała, metropolita krakowski zwracał uwagę na problemy moralne związane z zapłodnieniem in vitro, związkami homoseksualnymi oraz systemem edukacji.

Podkreślał, że również w państwie demokratycznym stanowiący prawo powinni uwzględniać prawo naturalne. - _ Prawdy nie ustala się poprzez głosowanie. Kościół przypomina człowiekowi o jego godności i powołaniu. O wartości życia. O nadrzędności prawa Bożego nad prawem stanowionym przez prawodawcze instytucje _ - powiedział kard. Dziwisz.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/167/130983.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/leszek;miller;wezwal;do;walki;z;biskupami;o;dzieci,145,0,1317009.html) *Leszek Miller wezwał do walki z biskupami o... dzieci * _ Ewangelie nie mogą mieć prymatu nad konstytucją _ - mówi szef SLD.

W ocenie szefa SLD, w państwie, które nie jest wyznaniowe takie słowa są oburzające. - _ Skierujemy list do pana prezydenta, który jest strażnikiem konstytucji, aby się ustosunkował do tych wypowiedzi. W liście zawrzemy pytanie, czy pan prezydent podziela poglądy kard. Dziwisza _ - ujawnił Miller.

Reakcja szefa SLD nie znalazła szerokiego poparcia w innych ugrupowaniach. Zdaniem Janusza Piechocińskiego, to nie pora na wywoływanie wojen religijnych. W jego ocenie kard. Dziwisz nie przekroczył granic, które przystoją duchownemu. - _ Nie widzę tu zagrożenia demokratycznego państwa, w tym, że Kościół chce coś narzucać. Nikt na siłę nikogo nie chrzci. Na siłę nikomu ust nie zamyka, także Leszkowi Millerowi i po co w napastliwym tonie nadinterpretować słowa księdza kardynała? _ - pytał retorycznie wicepremier.

Krzysztof Kwiatkowski z PO nie ma wątpliwości, co do tego, kto stanowi prawo w Polsce. - _ Polska jest demokratycznym państwem prawa i to konstytucja wyznacza reguły stanowienia prawa, które przyjmuje parlament. Nie zgadzam się więc na wywoływanie wojny światopoglądowej, bo przecież biskupi mają prawo w każdej, ważnej sprawie dla wiernych, prezentować swoje stanowisko _ - powiedział Kwiatkowski. W jego ocenie cała sytuacja nie wymaga zaangażowania prezydenta.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/190/267710.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/po;co;konstytucja;ewangelia;wystarczy,132,0,1316740.html) *Po co konstytucja? Ewangelia wystarczy * Krzysztof Janoś wyjaśnia, dlaczego powinniśmy rozgonić parlament.

Zbigniew Giżyński z PiS uważa, że ostra reakcja Leszka Millera na słowa księdza, to powrót do starych czasów. - _ Myślę, że wraca do fatalnych praktyk, wzorując się na generale Jaruzelskim. Jeśli zabrania księżom głosić kazania, w których nawołują wiernych do przestrzegania przykazań, to znaczy, że albo nic nie rozumie, albo czas mu się zatrzymał na czasach komuny _ - komentuje poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Leszek Miller powiedział, ze jeżeli prezydent poprze słowa kardynała Dziwisza, to niezbędna będzie nowelizacja konstytucji. Zapowiedział też zgłoszenie prośby do prezydenta o rozstrzygnięcie, kto posiada prymat władzy w Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl
"Polska nie jest i nie będzie państwem wyznaniowym" Leszek Miller ostro atakuje biskupów. Domaga się wyjaśnień od prezydenta.
Kwaśniewski czołowym politykiem w Brukseli? - _ Gdyby były prezydent Polski znalazł się w przyszłym Parlamencie Europejskim, byłby jednym z czołowych polityków _ - uważa szef frakcji socjalistów i demokratów Hannes Swoboda.
Prawdy nie ustala się przez głosowanie Kardynał Stanisław Dziwisz mówił w święto Bożego Ciała o nadrzędności prawa bożego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)