Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Separatyści zajęli jednostkę wojskową

0
Podziel się:

Żołnierze ukraińscy obronili magazyny, stołówkę oraz plac. W ręce napastników wpadły dwa samochody ciężarowe i cześć terytorium.

Wojna na Ukrainie. Separatyści zajęli jednostkę wojskową
(PAP/EPA)

Nielegalne ugrupowania zbrojne zajęły część wojskowej jednostki sił obrony przeciwlotniczej Ukrainy w Doniecku - poinformował rzecznik ukraińskich sił antyterrorystycznych Ołeksij Dmytraszkiwskyj.

_ Rano doszło do ataku na jednostkę obrony przeciwlotniczej. Użyto granatników i moździerzy. (...) W wyniku krótkiego starcia napastnikom udało się pojmać część żołnierzy oraz zająć część terytorium _ - powiedział Dmytraszkiwskyj gazecie internetowej _ Ukrainska Prawda _.

Jak dodał, pozostali żołnierze ukraińscy obronili magazyny, stołówkę oraz plac. W ręce napastników wpadły też dwa samochody ciężarowe. Dmytraszkiwskyj powiedział, że na terenie jednostki znajduje się system rakietowy Buk, ale nie działa. _ Te, które działają, są w innym obiektach strategicznych _ - dodał.

Pytany, czy jego zdaniem napastnicy będą w stanie uruchomić system rakietowy, odparł: _ Nie sądzę, żeby to im było potrzebne _. Dmytraszkiwskyj poinformował rano, że w ciągu ostatniej doby na wschodzie kraju zginęło pięciu żołnierzy ukraińskich , a co najmniej 17 odniosło obrażenia. Zaznaczył, że minionej nocy separatyści, lekceważąc zawieszenie broni, do dziesięciu razy ostrzelali posterunki armii ukraińskiej.

W nocy z piątku na sobotę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przedłużył okres obowiązywania zawieszenia broni - pierwotnie obowiązującego od 20 do 27 czerwca wieczorem - do godz. 22 (21 czasu polskiego) w poniedziałek, 30 czerwca.

UE przedstawiła w piątek separatystom czteropunktowe ultimatum, którego warunki mają zostać spełnione do 30 czerwca. Składają się na nie: przywrócenie kontroli władz ukraińskich nad trzema przejściami granicznymi; zawarcie porozumienia umożliwiającego OBWE monitorowanie przestrzegania rozejmu; uwolnienie zakładników, w tym obserwatorów OBWE; rozpoczęcie rzeczowych negocjacji na temat wdrażania planu pokojowego Poroszenki.

Czytaj więcej w Money.pl
Czego chcą separatyści z Doniecka? Jest... Władze Donieckiej Republiki Ludowej godzą się na zaproponowane przez prezydenta Ukrainy trzydniowe przedłużenie zawieszenia broni. Są też gotowe wymienić zakładników z Kijowem.
Granica Ukrainy z Rosją nie jest strzeżona? W Kijowie trwa blokada siedziby dowództwa ukraińskich wojsk pogranicza.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)