Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna z terroryzmem. Zobacz, ile jest komórek w Europie

0
Podziel się:

We Francji, w Niemczech, Belgii i Holandii może działać aż 20
uśpionych komórek terrorystycznych, liczących od 120 do 180 osób.

Wojna z terroryzmem. Zobacz, ile jest komórek w Europie
(Zoriah/Flickr)

We Francji, w Niemczech, Belgii i Holandii może działać aż 20 uśpionych komórek terrorystycznych, liczących od 120 do 180 osób, gotowych w każdej chwili do przeprowadzenia zamachu w Europie - twierdzą zachodnie źródła wywiadowcze, cytowane przez CNN.

Jak podkreśla amerykańska telewizja, zdaniem europejskich i bliskowschodnich agencji wywiadowczych _ bezpośrednie zagrożenie _ atakiem terrorystycznym występuje obecnie w Belgii oraz w Holandii. Według tych źródeł w stan najwyższej gotowości postawione zostały siły antyterrorystyczne w tych krajach oraz w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.

_ - Istnieje ogromna liczba uśpionych komórek, która budzi zaniepokojenie w Europie _ - powiedział CNN zachodni funkcjonariusz. Jak dodał, największe obawy związane są z możliwym pojawieniem się fali naśladowców osób, które dokonały zamachów w Paryżu.

Według CNN szczególnym zainteresowaniem służb wywiadowczych państw UE objęci zostali mężczyźni, którzy wrócili do swoich państw z ogarniętej wojną Syrii. Służby uważają bowiem, że dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie poleciła tej grupie przygotowanie w odwecie serii zamachów na państwa zachodnie, które zaangażowane są w koalicję na rzecz walki z bojownikami islamskimi w Iraku i w Syrii.

Jak podają źródła cytowane przez CNN, dotychczas w związku z zagrożeniem terrorystycznym w Belgii dokonano 17 aresztowań, a czterech we Francji. Ponadto europejskie służby starają się ustalić wszystkie powiązania zamachowców z Paryża: Saida i Cherifa Kouachich oraz Amedy'ego Coulibaly'ego, którzy na początku stycznia zabili w stolicy Francji w sumie 17 osób.

Jednym z podejrzanych o związki z terrorystami z Paryża jest belgijski handlarz bronią Neetin Karasular, który według służb miał spotkać się z wdową po Coulibalym. Karasular przebywa obecnie w belgijskim areszcie.

W ubiegłym tygodniu w atakach terrorystycznych w Paryżu zginęło 17 osób. W zamachu na redakcję _ Charlie Hebdo _ bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 7 stycznia 12 osób, w tym głównych rysowników pisma. Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly zabił policjantkę, a kolejnego dnia wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby. Terroryści zginęli 9 stycznia podczas operacji sił specjalnych francuskiej policji; deklarowali przynależność do organizacji dżihadystycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Najbogatsi terroryści świata zarabiają na... Miesięcznie czerpie dochody w wysokości kilkudziesięciu milionów dolarów z okupów i nielegalnej sprzedaży ropy
Brytyjski zakładnik zamordowany. "To akt czystego zła" Ofiarą jest pracownik organizacji humanitarnej, David Haines, który został pojmany w Syrii.
Zamach w Paryżu nic nas nie nauczył To powrót retoryki, która pojawiła się po ataku na World Trade Center, gdy mówiono o wojnie cywilizacji.
To potwierdza winę zamachowca z Paryża - _ Wy atakujecie kalifat, wy atakujecie Państwo Islamskie, my atakujemy was _ - mówi na nagraniu Amedy Coulibaly.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)