Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna z Państwem Islamskim. Polska się zaangażuje?

0
Podziel się:

Minister Grzegorz Schetyna przypomniał, że Polska jest w grupie tych państw, które udzielają pomocy humanitarnej ofiarom prześladowań i czystek religijnych, dokonywanych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (ISIS) w Iraku i Syrii.

Wojna z Państwem Islamskim. Polska się zaangażuje?
(Piotr Bławicki / East News)
bEIMGFXF

Zwiększenie zaangażowania Polski w działania międzynarodowej koalicji _ być może miałoby sens _ - ocenił w Brukseli szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna, który wziął udział w spotkaniu 60 krajów tej koalicji.

Minister przypomniał, że Polska jest w grupie tych państw, które udzielają pomocy humanitarnej ofiarom prześladowań i czystek religijnych, dokonywanych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (ISIS)
w Iraku i Syrii. Wysłano w ten rejon dwa konwoje ze wsparciem. Osiem krajów koalicji zaangażowanych jest militarnie, a część państw - politycznie.

_ - Nie ma na razie żadnych konkretnych pomysłów, jaki będzie drugi krok - powiedział Schetyna dziennikarzom. - Jeśli mielibyśmy zwiększyć swój stopień zaangażowania, to potrzebna jest decyzja Rady Ministrów i pana prezydenta _ Bronisława Komorowskiego.

bEIMGFXH

Zapowiedział, że będzie rozmawiać z premier Ewą Kopacz i wicepremierem, ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem na temat wniosków ze spotkania koalicji w kwaterze głównej NATO w Brukseli, które zorganizowano z inicjatywy USA oraz Wielkiej Brytanii. Mówiono tam o wynikach dotychczasowych działań przeciwko Państwu Islamskiego, jak i o potrzebach.

_ - Będę przedstawiał tę sytuację, a także styl i klimat tych rozmów. Myślę, że pani premier będzie rozmawiać z panem prezydentem na temat dalszych kroków, jakie będziemy podejmować _ - powiedział minister. _ Myślę, że być może miałoby sens powiększenie tego (polskiego) zaangażowania, ale na to musi być zgoda Rady Ministrów i prezydenta. To musi być wspólna decyzja. Będę przedstawiał fakty i swoją opinię _ - dodał.

Według Schetyny dotychczasowe doświadczenia koalicji pokazują, że _ większe zaangażowanie, więcej nalotów, przynoszą także zdecydowanie większe sukcesy z walce z ISIS _. - _ Ja uważam, że problem jest palący. Jeśli nie zostanie w sposób cywilizowany i totalny zakończony, to będzie rósł i będzie się przenosił _ - dodał.

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział w środę, że przeprowadzono blisko 1000 nalotów sił koalicji na pozycje Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii. Dżihadyści ponieśli poważne straty, ale walka z nimi może potrwać lata - przyznał Kerry, cytowany przez agencję Reutera. _ Nasze zaangażowanie będzie można ocenić po latach, ale nasze wysiłki już odnoszą duży skutek _ - powiedział Kerry. Dodał, że naloty sił koalicji osłabiły zdolności logistyczne i operacyjne ISIS.

bEIMGFXN
Czytaj więcej w Money.pl
Wojna z Państwem Islamskim. Zginął jeden z głównych watażków Zabity był jednym z czołowych strategów Państwa; przygotowywał operacje wojskowe na terytorium syryjskim i na granicy iracko-syryjskiej.
Wielkie naloty na dżihadystów. Zginęli cywile Wśród ofiar nalotów przeprowadzonych w sobotę wieczorem jest kobieta i dziecko. Część rannych jest w stanie krytycznym.
Przywódca Państwa Islamskiego nie żyje? Niewykluczone, że w miejscu bombardowania znajdował się główny przywódca organizacji Abu Bakr al-Bagdadi.
bEIMGFYi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)