Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna z Państwem Islamskim. Iran zapowiada wsparcie dla armii libańskiej

0
Podziel się:

W ostatnich tygodniach armia libańska aresztowała setki ludzi, głównie Syryjczyków, podejrzewanych o przynależność do ekstremistycznych ugrupowań.

Marynarka wojenna Iranu
Marynarka wojenna Iranu (PAP/EPA)

Iran zapowiedział dzisiaj udzielenie pomocy wojskowej Libanowi, którego armia korzysta już z takiego wsparcia Arabii Saudyjskiej i Stanów Zjednoczonych. Liban stara się zapobiec przedostawaniu się na jego terytorium sunnickich bojowników z Syrii.

Ekstremiści w Syrii, tacy jak Państwo Islamskie, są wspólnym wrogiem dla szyickiego Iranu i jego adwersarzy: sunnickiej Arabii Saudyjskiej oraz Stanów Zjednoczonych - wskazuje Reuters.

Sunniccy ekstremiści w Syrii oraz ich sojusznicy w Libanie oskarżają armię libańską o współpracę z tamtejszym Hezbollahem - finansowanym przez Iran szyickim ruchem, który wysłał bojowników do walki po stronie sił prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Libańskie władze starają się nie dopuścić do tego, by dżihadyści utworzyli swą bazę w miejscowości Arsal, oddalonej o kilkanaście kilometrów na zachód od granicy z Syrią, gdzie od ponad trzech lat trwa wojna domowa. W sierpniu doszło do walk między islamistami z Syrii a libańskim wojskiem.

W ostatnich tygodniach armia libańska aresztowała setki ludzi, głównie Syryjczyków, podejrzewanych o przynależność do ekstremistycznych ugrupowań takich jak powiązany z Al-Kaidą Front al-Nusra, który walczy w Syrii przeciw siłom reżimu Asada.

Zobacz, jak amerykańska armia atakuje pozycje Państwa Islamskiego

Zapowiadając w Bejrucie pomoc wojskową dyrektor irańskiej Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ali Szamchani nie powiedział, na czym miałaby ona polegać. Reuters pisze, powołując się na źródło dyplomatyczne, że resort obrony Iranu zwróci się wkrótce do władz w Bejrucie o listę sprzętu wojskowego potrzebnego armii libańskiej.

Szamchani spotyka się w Bejrucie z przedstawicielami władz Libanu, m.in. z premierem Tammamem Salamem.

Czytaj więcej w Money.pl
Kraje arabskie walczą z dżihadystami Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że 10 z 16 samolotów, które ostrzelały wczoraj wieczorem pozycje Państwa Islamskiego, było maszynami tych krajów arabskich.
Nocne ataki w Syrii. USA ostrzelały rafinerie Zyski ze sprzedaży ropy są jednym z głównych źródłem dochodów dżihadystów, który umożliwia im prowadzenie działań bojowych.
Oni również chcą walczyć z Państwem Islamskim Skutecznie odpierali dżihadystów przez ostatnie dwa lata. Starli się nawet z siłami Państwa Islamskiego w północnym Iraku, otwierając bezpieczne przejście dla tysięcy ludzi z mniejszości Jazydów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)